SON TV

Putin’den ‘Erdoğan ile neden sık görüşüyarsunuz?’ sorusuna dikkat çeken cevap

Rusya Lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la neden sürekli görüştüğüne ilişkin bir soruya "Suriye'deki durum için her türlü imkanı değerlendiriyoruz." diye cevap verdi.

Putin’den ‘Erdoğan ile neden sık görüşüyarsunuz?’ sorusuna dikkat çeken cevap

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’deki durumu çözmeye yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile diyalog için her türlü imkanı kullandıklarını söyledi.

Putin, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te G-20 Liderler Zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında Rus gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı.

“HER TÜRLÜ İMKANI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Erdoğan ile sık sık görüşmesinin nedeniyle ilgili bir soru üzerine Putin, “Suriye’deki durumun çözümü için dahil, görüşmek ve konuşmak için her türlü imkanı kullanıyoruz. Anayasa komitesinin oluşturulmasını kastediyorum. Çalışma çok hassas ve büyük sabır gerektiriyor. Gerçekten bunu hayata geçiriyoruz ve bunu gerçekleştiriyoruz. Çok dikkatli ilerliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İDLİB’DE SON DURUM

İdlib’deki son duruma ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Rus lider, “İdlib’deki durum bizi de endişelendiriyor. Türk ortaklarımızın orada tamamen başarılı olamadığını görüyoruz, ama çalışıyorlar. Onların, silahsızlandırılmış bir bölge yaratmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Özel kuvvetlerimiz ve savunma bakanlarımızın en kısa sürede bu meseleyi çözeceğini umuyoruz.” dedi.

RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Ukrayna’da ilan edilen sıkıyönetim kararıyla ilgili eleştirilerde bulunan Putin, “Ukrayna’da daha büyük olaylarda hiç kimse sıkıyönetim ilan etmedi. Şimdi seçimlerin arifesinde illa ki bunun yapılması gerekiyor. Niçin? Vatandaşların hak ve özgürlüklerini sınırlamak ve ülkede siyasi faaliyetleri sınırlamak için.” diye konuştu.

Putin, Ukrayna yönetiminin 10 ayrı bölgede sıkıyönetim ilan ederek ülkeyi böldüğünü de öne sürdü.

TRUMP İLE GÖRÜŞMEKTEN VAZGEÇTİ

Sputnik’in haberine göre; Putin, Trump ile görüşmekten vazgeçmesinin sebebini açıkladı. Görüşmenin iptal olmasını değerlendiren Putin, ‘Amerikan tarafı buna hazır olduğu zaman gerçekleşmesini umarım. Trump’la ayaküstü görüştük, Karadeniz’deki olayla ilgili sorularını kısaca yanıtladım.

Trump’ın G20 zirvesindeki görüşmeden vazgeçmesi ile ilgili soruya: Bir şeylerden çekindiğini sanmam, o deneyimli ve yetişkin bir insan. Trump ile detaylı bir görüşme yapamadığımıza üzüldüm, böyle bir görüşmenin zamanı çoktan gelmişti.

Trump’ın Karadeniz’deki olayla ilgili kendi görüşü mevcut, Rusya’nın görüşü farklı, ancak her hâlükârda kendisini bilgilendirdim.’ dedi.

SELMAN İLE KAŞIKÇI GÖRÜŞMESİ

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştüğünü belirten Putin, bin Selman’ın Türkiye’de öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak zaten G-20 Zirvesi’nin ilk bölümünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Suudi Arabistan ile Rusya’nın petrol üretimi konusundaki anlaşmasını da değerlendiren Putin, “Anlaşmayı uzatmak için bir anlaşmamız var. Hacimler hakkında son bir karar yok. Fakat bunu Suudi Arabistan ile birlikte yapacağız.” dedi.