SON TV

Reina katliamcısına 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Ortaköy’deki eğlence mekanı Reina’da 2017 yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin öldüğü saldırıya ilişkin, aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’un da bulunduğu 60 sanığın yargılandığı davada, karar açıklandı

Reina katliamcısına 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

İstanbul Ortaköy’deki gece kulübü Reina’ya 2017 yılbaşı gecesi saldıran ve 39 kişinin ölümüne neden olan saldırgan Abdulkadir Masharipov’un hakkındaki karar açıklandı.

Abdulkadir Masharipov’un yanı sıra saldırıyla ilgili yargılanan 60 sanık hakkındaki karar da verildi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi Silivri Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi karşısında bulunan salonda gerçekleştirilen duruşmada sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduklarını ileri sürerek, beraatlerini istedi.

Tutuklu sanık Masharipov, karar açıklanmadan önce son kez söz hakkı verdi. Katliamcı Masharipov, suçlamaları kabul etmediğini tekrarladığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü bir delil olması için parmak izlerinin ve güvenlik görüntülerin eşleştirilmesini Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınmasını talep etmiştik. Hiçbiri kabul olmadı. Bundan dolayı güçlü bir delil yoktur. Ciddi söyleyecek bir şeyim yok. Polis ifadelerimin bahsi geçti. Ben işkence ve baskı altında ifade verdim. Kamera görüntüleri var. İsterseniz alabilirsiniz. Bundan sonrası size havale. Beraatimi istiyorum.”

CEZALARA İNDİRİM UYGULANMADI

Sanıklarının son sözlerinin ardından mahkeme heyeti kararın açıklanmasına geçti. Saldırıyı gerçekleştiren sanık Abdulkadir Masharipov, “Anayasa’yı ihlal” ve aralarında polis memuru Burak Yıldız’ın da bulunduğu 39 kişiye karşı “kasten öldürme” suçundan 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Sanık Masharipov’u 79 kişiye karşı “öldürmeye teşebbüs” ve “vahim nitelikte ruhsatsız silah taşıma” suçlarından 1368 yıl hapis ve 375 bin lira adli para cezasına mahkum eden mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

Mahkeme, sanık Masharipov’un suçun işlenmesinden sonraki ve yargılama safhasındaki davranışları, işlediği suçlara verilecek cezanın geleceği üzerindeki etkisini düşünmemesi, mahkemeyi tanımaz tutum ve davranışlarda bulunması nedeniyle cezalarında indirim uygulanmasına yer olmadığına hükmetti.

Saldırının planlayıcılarından olduğu ve Masharipov’a yardım ettiği gerekçesiyle tutuklu sanıklardan İlyas Mamaşaripov’a “Anayasa’yı ihlal etmeye yardım etme” suçundan 20 yıl hapis cezası veren mahkeme, sanığı ayrıca aralarında polis memuru Burak Yıldız’ın da bulunduğu 39 kişiyi karşı “tasarlayarak öldürmeye yardım etme” ile 79 kişiyi karşı “tasarlayarak öldürmeye teşebbüse yardım etme” suçlarından 1432 yıl hapis cezasına çarptırdı.

48 SANIK “TERÖR ÖRGÜTÜNE ÜYE OLMA” SUÇUNDAN CEZA ALDI

Mahkeme, Masharipov’un resmi nikahlı eşi Zarina Nurullayeva ile saldırıyı gerçekleştiren Masharipov’a saldırı talimatını getirdiği ve örgüt içinde “kadı” olarak görev yaptığı belirtilen “Ebu Cihad” kod adlı tutuklu sanık Yasser Mohammed Salem Radown’un da aralarında bulunduğu 12 kişiye, “terör örgütüne üye olmak” suçundan 12’şer yıl hapis cezası verildi.

Toplamda 48 sanığa “terör örgütüne üye olmak” suçundan ceza aldı. Sanık İrfan Taşkan’ın dosyasının ayrılmasına hükmeden mahkeme, 16 sanığın tutukluluk halinin devamını karar verdi. Mahkeme, bir sanığın tahliyesine karar verirken, Celil Çelik ve Zarina Nurullayeva’nın ise tutuklanmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca 11 sanığın tüm suçlardan beraatine karar verdi.