SON TV

Rekor eroine rekor cezayı Yargıtay onadı

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanan ve "Cumhuriyet tarihinde tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktardaki eroin" olarak kayıtlara geçen Erzurum'daki 1 ton 535 kilogram eroinle yakalanan sanıklar hakkındaki temyiz incelemesini tamamladı. Erzurum'da 24 Ocak 2019'da Ş. D. idaresindeki İstanbul plakalı bir tır durduruldu. Tırın gizli bölmelerinde 17 adet büyük çuval içerisinde mimaride ve demir yapımında kullanılan mermer taşlar arasına gizlenen 25 bin 834 parça halinde toplam 1 ton 535 kilogram eroin ele geçirilmişti. Şoför Ş.D, gözaltına alınmıştı.

Rekor eroine rekor cezayı Yargıtay onadı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da yapılan operasyonu şu ifadelerle duyurmuştu: “Erzurum’da arkadaşlarımız çok başarılı bir operasyona imza attılar. Bu başarılı operasyon çerçevesinde orada güçlü iradeyle, arkadaşlarımızın gayretiyle 1 ton 535 kilo eroin yakalanarak, Cumhuriyet tarihinin yeni bir rekoru daha kırıldı.”

“ÖRGÜT LİDERİ VE ORGANİZATÖRLER İSTANBUL’DA YAKALANDI”
İran’dan Türkiye’ye girip İstanbul’a gideceği öğrenilen tırdaki uyuşturucunun ele geçirilmesi sonrasında da uyuşturucu maddeyi İstanbul’da teslim alacak kişilerin yakalanması için çalışma başlatılmış, çalışmalar neticesinde, uyuşturucu kaçakçılığı örgütünün lideri Mehmet Zeki Fidan ile organizatörler Hacı Karahan ve Saruhan Özçelik İstanbul’da yakalanmıştı. Saruhan Özçelik’in arabasında yapılan aramalarda suç geliri olduğu değerlendirilen 27 bin 800 dolar ve 100 avro ele geçirilmişti. Uyuşturucu kaçakçılığı örgütü şüphelisi 3 kişi, İstanbul’da gözaltına alınıp İçişleri Bakanlığına ait özel jetle Erzurum’a getirilmişti. Daha sonra yapılan operasyonlarda da örgütle bağlantılı olduğu tespit edilen 4 kişi daha gözaltına alınmıştı.

ÖRGÜT LİDERİ TOPLAM 140 YIL CEZA ALMIŞTI
Mehmet Zeki Fidan, Mahmut Mısır, Hacı Karahan, Saruhan Özeçlik, Ali Yıldırım, Erdal Ergi ve Ahmet Özdemir’in yargılamalarına Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanmıştı. Mahkemenin, sanıkları çeşitli suçlardan hapis cezalarına çarptırdı. Verilen hükümler sonrasında dosya Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesine gitti. BAM Dairesi, sanıklar hakkındaki “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma” suçları yönünden istinaf başvurularını esastan reddetti. Bunun üzerine verilen hükümler temyiz edildi. Temyiz istemi sonrasında dosya Yargıtay 10. Ceza Dairesine geldi. Daire heyeti, dosyayla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı.

YARGITAY 6 SANIK YÖNÜNDEN HÜKÜMLERİ ONADI
Dairenin kararında, dosyanın her yönüyle incelendiği belirtilerek, sanıklar Mehmet Zeki Fidan, Mahmut Mısır, Hacı Karahan, Ali Yıldırım, Erdal Ergi ve Ahmet Özdemir hakkındaki, “suç işlemek amacıyla kurulan örgütün faaliyeti çerçevesinde uyuşturucu madde ithal etme” suçundan kurulan hükümler onandı.

“ETKİN PİŞMANLIK HÜKÜMLERİ UYGULANMALI” DENİLDİ
Ayrıca kararda, aleyhlerinde herhangi bir delil bulunmadığı aşamada, sanıklar Mehmet Zeki Fidan ve Mahmut Mısır’ın isimlerini ve suçla ilgilerini açıklayarak bu kişilerin ortaya çıkmasına yardım eden sanık Saruhan Özçelik hakkında ilgili maddelerce etkin pişmanlık hükmünün uygulanması gerektiğinin gözetilmediği belirtildi. Daire heyeti, etkin pişmanlık uygulanmadığı gerekçesiyle Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesinin kararını hukuka aykırı bularak bozdu. Dosya, gereğinin yapılması için Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

SABAH