SON TV

RTÜK’ten Fox TV ve Halk TV’ye ceza!

Halk TV ve FOX TV'ye RTÜK'ten ceza yağdı. FOX Ana Haber ve Halk Arenası programları bakın kaç gün yayınlanmayacak!

RTÜK’ten Fox TV ve Halk TV’ye ceza!

Halk TV ve FOX TV’ye RTÜK ceza kesti. Buna göre, Fox Ana Haber’in 3 programı, Halk Arenası’nın ise 5 programı yayınlanamayacak. Açıklamasıyla hedef gösteren iki kanalla ilgili RTÜK harekete geçti. Halk TV ve Fox TV için “Toplumu kin ve düşmanlığa tahrik etmek, toplumda nefret duyguları oluşturmak” gerekçeleriyle ceza kesildi.

Halk TV’ye “eleştiri sınırlarını aşmak”, Fox TV’ye de “tarafsızlık ilkesini esas almamak” gerekçesiyle ayrıca cezalar verildi. Böylece Fox TV’ye 1 milyon TL’ye yakın ceza kesilmiş oldu. Fox Ana Haber de 3 gün hiç yayınlanmayacak. Halk TV’ye ise yaklaşık 80 bin TL para cezası verildi. Halk Arenası programının ise 5 kez yayımlanması yasaklandı.

Bilindiği gibi Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programında Müjdat Gezen ve Metin Akpınar skandal açıklamalara imza atmış ardından haklarında soruşturma başlatılmıştı. Gezen ve Akpınar savcıya ifade vermiş, ifadelerinde sert açıklamaları yapan insanlardan eser kalmadığı görülmüştü.

İŞTE O SKANDAL SÖZLER

Metin Akpınar: “Demokrasiye ulaşabilirsek ne ala. Kavga dövüş olmaz, biz bu işin içinden çıkarız. Ulaşamazsak belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler. …Demokrasi adına direnmemiz gerekli. Bu direnci çok gösterdiğimiz kanaatinde değilim.

…Onun dışında kim Rusya’ya döndüyse iktidardan gitti. Adnan Menderes de bir ay sonra randevu almıştı, ihtilal oldu. Süleyman Demirel aynı şekilde kuzeye döndüğü zaman ihtilal oldu. Bakalım darısı kimin başına…”

Müjdat Gezen: “Herkesi azarlıyor, herkese parmak sallıyor, millete ‘haddini bil’ diyor. Bak Recep Tayyip Erdoğan, sen benim, bizim vatanseverliğimizi sınayamazsın. Haddini bil”

İŞTE GEZEN VE AKPINAR’IN SAVCILIK İFADELERİ

METİN AKPINAR’IN İFADESİ

Metin Akpınar ifadesinde şunları söyledi: “Ben yapmış olduğum konuşmada bana ait olan bir sözü söylemedim. Bu sözler tamamen demokrasinin tarifi. Akademisyenler tarafından dile getirilmiş çeşitli demokrasi tanımıdır… Burada tarihin kötü örneklerini vermek için böyle bir söz söyledim. Medyanın yorumladığı gibi Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef göstermek gibi bir niyetim ne aklımdan ne de gönlümden geçer. Ben Sayın Cumhurbaşkanını kastederek bu cümleleri kullanmadım. Bizim ülkemizde faşist bir rejim var, bizim liderlerimiz de faşist tarzında bir konuşmam olmamıştır. Bu tür bir imada da bulunmadım… Ben üzerime atılı tüm suçlamaları kabul etmiyorum. Benim Cumhurbaşkanıma hakaret kastım yoktu. Yine Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı sialahlı bir isyanda da bulunmadım. Halkı kin ve düşmanlığa karşı tahrik etmedim. Suç ve suçluyu da övmedim. Üzerime atılı tüm bu suçları kesinlikle reddediyorum.”

MÜJDAT GEZEN’İN İFADESİ

Müjdat Gezen ifadesinde şunları söyledi: “Bu konuşma mizah olsun diye söyledim. Benim herhangi bir Cumhurbaşkanına hakaret etme kastım yoktur. Cumhurbaşkanı grup toplantısında ‘Bu Kadıköy’de oturanlar kaymak tabakadır. Türkiye yıkılsa umurlarında değildir’ demiştir. Ben de Kadıköy’de oturduğumdan dolayı bu durumu eleştirmek amacıyla bu sözleri söyledim. Dediğim gibi benim Cumhurbaşkanı’na hakaret kastım yoktur. Bu söylediğim sözler birebir doğrudur. Fakat hakaret kastıyla söylenmiş sözler değildir. Ben tiyatrocuyum. Sahnede de bu cümleyi birebir kullanıyorum. Çünkü tiyatrom Kadıköy’dedir. Kadıköy’de tiyatromda komedi oyununda bu sözleri orada da söylüyorum. Söylememdeki amaç mizahi bir eleştiridir. Kimseye hakaret etme kastım yoktur. Cumhurbaşkanına da asla bir hakaret kastım yoktur. Ben üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.”

ETİKETLER: