SON TV

Rus oligarklar Türkiye’ye demir attı

Rus Oligarklar ile Azeri ve Kazak milyarderler Türkiye’ye demir attı. Dev yatlara sahip oligarkların haftada 100 bin euro harcadığını belirten Yat Turizm Derneği Başkanı Doğulu, “2020’de yat sayısı ve gelir % 20 artacak” dedi

Rus oligarklar Türkiye’ye demir attı

Turizmde yaşanan hareketlilik yat turizminde de boy göstermeye başladı. Otel konaklamasında 6 milyonu aşkın kişiyle ilk sırayı alan Ruslar, yat turizminde de liderliği elde bırakmadı. Rus Oligarkların 100 metreyi aşkın tekneleri bu yaz Türk kıyılarını doldururken milyonlarca dolar da gelir bıraktı. Begüm Yatçılığın sahibi ve Yat Turizm Derneği Başkanı Begüm Doğulu, 2016’da yaşanan zorlu sürecin ardından özellikle Avrupalı yat sahiplerinin Türkiye kıyılarından çekilmeye başladığını belirterek, “Avrupalı yat sahiplerinin gittiği bu dönemde Ruslar, Azeriler ve Kazaklar ülkemizde demir attı. Devasa yatlara sahip olan bu bölge insanları çok ciddi harcamalar yaptı. Ülkemizde demir atan yat sayısı azaldı ancak cirolar arttı. Çünkü Avrupalılar hem küçük yatlara sahiptir hem de az harcama yapar ancak bu ülkelerden gelen yatlar hem çok büyük hem de çok ciddi para harcıyor” dedi.

BİR HAFTADA 100 BİN EURO
100 metre üstü bir yatın Türkiye’ye ortalama bir haftada 100 bin euro gelir bıraktığını aktaran Doğulu, “Bu ebatta bazı yatlar bütün yaz sezonunu ülkemiz kıyılarında geçirdi. Bu yatların giriş-çıkış ücretleri, bağlama, akaryakıt teminleri, kumanyaları ülkemizden temin edildi. Tek seferde 500-600 bin litre yakıt alan bu yatlar ülkemizde tüm sezon boyunca milyon euronun üstüne gelir bıraktı” diye konuştu.

AVRUPALILAR DÖNÜYOR
Avrupalı yat sahiplerinin de yavaş yavaş Türkiye kıyılarına rotalarını çevirmeye başladığını anlatan Doğulu, özellikle İngiliz turistlerin ilgisinin arttığını vurguladı. Doğulu, Uzakdoğu’dan özellikle Hindistan ve Çin’den de yatların Türkiye kıyılarını keşfetmeye başladığı bilgisini verdi. 2019’da yat turizminin ülkeye 50 milyon doların üzerinde turizm geliri bıraktığını anlatan Doğulu, “2020’nin çok daha parlak bir yıl olacağını gittiğimiz fuarlarda görüyoruz. Önümüzdeki yıl yüzde 20 artış bekliyoruz. Ancak asıl etki 2021’de olacak. En parlak günleri yaşadığımız 2014 yılını da aşacağız” ifadelerini kullandı.

KUTU
Hintli milyarderin yatı Türk’e emanet
Avrupa’nın Türkiye’ye uyguladığı ambargonun ardından sektörün yurtdışına açıldığını anlatan Doğulu, “Biz Begüm Yatçılık olarak bakım-onarım alanında da hizmet veriyoruz. Ülkemize uygulanan ambargonun ardından biz de İspanya Mayorka ve Arnavutluk Sarende’de ofis, Küba’da da şube açtık. Oradan kazandığımız parayı ülkemize getiriyoruz” dedi. Türkiye’de dünyaca ünlü isimlerin yatlarına bakım-onarım hizmeti verdiklerini anlatan Doğulu, “Mesela Hindistan’ın ünlü milyarderlerinden Lakshmi Mittal’ın 90 metre yatı vardı. Onu Türkiye’ye getirdik ve tadilatını yaptık” diye konuştu.

Kutu

Bir haftalık tekne keyfi 500 euro

Türklerin de yelken yarışlarıyla birlikte yatçılıkla tanışmaya başladığını anlatan Begüm Doğulu, “Ancak hala tekne kiralamaya mesafeliler. Pahalı olduğu algısı var. Oysa hemen her bütçeye uygun yatlar bulunuyor. Ayrıca yat kiralamanın yanı sıra kabin de kiralayabiliyorsunuz. Mesela kaptanı, aşçısı, her şey dahil bir sistemle kişi başı bir haftalık 500 euroya kabin kiralaması yapabilirsiniz. Bunu bir otelde de veriyorsunuz hatta bazı otellerden daha ucuza bile gelebiliyor” dedi.

Kaynak: Sabah

5/5 (1 Review)