SON TV

Rus sözcü: İl-20 uçağı arıza nedeniyle düşmedi

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü İgor Konaşenkov, düşürülen İl-20 uçağının dost-düşman tanıma sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle vurulduğu iddialarını reddetti

Rus sözcü: İl-20 uçağı arıza nedeniyle düşmedi

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, düzenlediği  basın toplantısında İl-20 uçağının düşürülmesine ilişkin iddiaları değerlendi. “Sözde uzmanların İl-20 uçağının dost-düşman tanıma sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle düşürüldüğü yönündeki tüm çıkarımları, sıradan amatör fantezilerden ibaret” dedi.

S-200 SAVUNMA SİSTEMİNİN DOST-DÜŞMAN TANIMA ÖZELLİĞİ YOK

Sputnik’te yer alan habere göre; İl-20’yi vuran Suriye’ye ait S-200 savunma sisteminde dost-düşman tanıma sisteminin bulunmadığın altını çizen Konaşenkov, “Dost-düşman tanıma sistemi, her ülkeye özgü olup, askeri-teknik işbirliği kapsamında Rusya’nın ihraç ettiği silahlara ve teçhizatlara hiçbir zaman yüklenmedi. Bu durum, Suriye’ye teslim edilen hava savunma sistemleri için de tamamen geçerlidir” diye konuştu.

Konaşenkov, Rusya’da kullanılan dost-düşman tanıma sisteminin yalnızca Rus olarak tanımlanan uçaklar ve hava savunma sistemleri tarafından kullanıldığına da dikkat çekti ve ekledi: “Bu sistem, Rus tanımlama kodlarıyla birlikte başka bir ülkeye teslim edilmedi ve ilkesel olarak da edilemez.”

ETİKETLER: