SON TV

Rusya: Gerekli bölgelerde S-300’le Suriye hava sahası kapatılabilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in İl-20 uçağını düşürmesinin ardından Suriye'ye verilecek olan S-300 füze savunma sistemi ile Suriye hava sahasında gerekli görülen bölgelerin kapatılabileceği açıkladı

Rusya: Gerekli bölgelerde S-300’le Suriye hava sahası kapatılabilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İl-20 uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, Suriye’ye S-300 hava savunma füze sistemi kurulacağını söylemişti. Bakanlık,” S-300’le Suriye’nin gerekli görülen bölgelerinde hava sahasının kapatılabileceği” nin altını çizdi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, İl-20 uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak, iki hafta içinde Suriye’ye S-300 hava savunma füze sistemi verileceğini açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Suriye’ye vereceği S-300 hava savunma füze sisteminin üçüncü ülkeleri hedef almadığını söyledi.

GEREKLİ YERLERDE HAVA SAHASI KAPATILABİLECEK

Rusya Dışişleri Bakanlığı, sistemin gerginliğe değil istikrara yol açacağı değerlendirmesini yaptı. Açıklamada, S-300’le Suriye’nin gerekli görülen bölgelerinde hava sahasının kapatılabileceği ifade edildi.

Suriye devlet medyası Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile S-300’ler konusunda telefon görüşmesi gerçekleştirdiği duyurdu. Suriye basınında yer alan haberde ‘ Rusya, Suriye’nin hava savunma sistemlerini güçlendirmeyi planlıyor” ifadeleri yer aldı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Rusya’nın Suriye’ye gelişmiş füze savunma sistemi vermesinin “büyük hata” olacağını savundu.

Bolton, New York’ta yaptığı açıklamada, Rusya’nın Suriye’ye S-300 hava savunma sistemi vermesinin “büyük hata” olacağını belirtti. Bölgede hali hazırda yüksek olan gerilimi “önemli ölçüde artıracağını” söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Moskova yönetiminin bu kararını gözden geçirmesi gerektiğini ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun BM Genel Kurulunda Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile bu konuyu görüşeceğini dile getirdi.

Bölgedeki Amerikan güçleri için endişeli olduklarını, İsraillilerin de İran’ın saldırgan tutumuna karşı meşru müdafaa hakkının bulunduğunu ifade eden Bolton, İran’ın bölgedeki etkisini yitirene kadar ABD güçlerinin Suriye’den ayrılmayacağını kaydetti. Bolton, “İran askerleri İran sınırları dışında olduğu sürece ayrılmayacağız. Bu İran’ın vekillerini ve milislerini de kapsıyor.” diye konuştu.

NETANYAHU: BÖLGEDEKİ TEHLİKEYİ ARTIRIR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Moskova’nın Beşar Esad rejimine S-300 verme kararına ilişkin “Gelişmiş silahların sorumsuz kişilerin eline geçmesi bölgedeki tehlikeyi artırır” dedi.

ETİKETLER: