SON TV

Rusya: NATO’nun Rusya sınırlarında varlığını artırması askeri yanıtsız bırakılamaz

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov açıklamasında, "NATO'lu komşularımızın Rusya sınırlarında askeri altyapısını ve askeri varlığını artırma yönündeki adımları, askeri yanıtsız bırakılamaz" ifadelerini kullandı

Rusya: NATO’nun Rusya sınırlarında varlığını artırması askeri yanıtsız bırakılamaz

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İspanya’nın başkenti Madrid’de İspanyol mevkidaşı Josep Borrell ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Lavrov, “NATO’lu komşularımızın Rusya sınırlarında askeri altyapısını ve askeri varlığını artırma yönündeki adımları, askeri yanıtsız bırakılamaz” dedi.

RUSYA’YLA DİYALOG KURMAK ZORUNDA KALACAKLAR

Sputnik’in haberine göre sözlerinin Rusya’nın gerilimi artırmaya ilgi duyduğu anlamına gelmediğini kaydeden Lavrov, ordular arasında tam teşekküllü diyalog kurulması gerektiğini ancak NATO’nun bundan kaçtığını ve günün birinde hayatın İttifak’ı Rusya’yla diyalog kurmak zorunda bırakacağını belirtti.

RUSYA’NIN GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINDA

Lavrov, NATO’nun Rusya sınırlarındaki eylemlerinin Moskova’yı endişelendirdiğini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu, Rusya’nın güvenliğini ciddi anlamda tehdit ediyor ve yeni üyelerin topraklarında kalıcı olarak askeri güçler konuşlandırılmasının önüne geçmek için imzalanan Rusya-NATO Kurucu Belgesi’ni ihlal ediyor.”