SON TV

S-400 ile ilgili ABD’den açıklama!

Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemini 2019’da teslim etmeye başlayacağını duyurması üzerinden ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert'tan açıklama geldi.

S-400 ile ilgili ABD’den açıklama!

Geçtiğimiz günlerde S-400 hava savunma sistemiyle Rus haber ajansından flaş bir açıklama gelmişti. Rusya’nın Interfax haber ajansı, Rusya’nın Türkiye’ye S-400 hava savunma sistemini 2019’da teslim etmeye başlayacağını duyurmuştu. Bu gelişme üzerine gündem S-400 olmuştu…

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, basın mensuplarının karşısına geçerek gelen soruları yanıtladı. Nauert’in gündeminde Türkiye’nin Rusya’dan satın almayı planladığı S-400’ler de vardı. ABD’li sözcü, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini satın almasıyla ilgili olarak, “Bu gerçekleşirse bizim açımızdan çok kaygı verici olur” dedi.

Heather Nauert

Heather Nauert

“S-400 SATIN ALMALARINA KARŞIYIZ”

Rusya’dan gelen S-400’lerin teslimatının 2020’den 2019’a çekileceği yönündeki açıklamanın sorulması üzerine konuyla ilgili olarak konuşan Nauert, “Türkiye gibi NATO müttefiklerimizin S-400 sistemlerini kullanmasına karşı olduğumuzu biliyorsunuz. Buradaki problem S-400’lerin NATO sistemleriyle uyumsuz olması. Bu yüzden dünya genelindeki ortaklarımız ve müttefiklerimizin S-400 satın almalarına karşıyız” ifadelerini kullandı.

“ÇOK NET ANLATTIK”

Türkiye’nin S-400 satın almasının yaptırımları tetikleyip tetiklemeyeceğinin sorulması üzerine Nauert, “Neyin diğer ülke ve kurumlara karşı yaptırımları tetikleyeceğini çok net bir şekilde anlattık” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Halkbank’a yönelik soruşturmayla ilgili olarak kullandığı ‘temelsiz ve yanlış suçlamalar’ ifadelerini sorulması üzerine Nauert, Kalın’ın açıklamalarını görmediğini ve konunun Dışişleri Bakanlığı değil Hazine Bakanlığı’nın görev alanında olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

Rusya’nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport CEO’su Aleksander Miheyev, Türkiye’ye Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatının ne zaman başlayacağına ilişkin bir soru üzerine, “Türkiye’ye S-400 teslimatına gelirsek, sözleşme üzerinde anlaşılan süre içinde hayata geçirilecek. Sözleşmeyi 2019’da hayata geçirmeye başlayacağız” yanıtını vermişti.

Sputnik İngilizce de, flaş olarak verdiği haberde, Rusya ve Türkiye’nin 2017 yılında imzalandıkları S-400 sistemleri satışına ilişkin anlaşmanın ABD’den tepki gördüğü belirtirken, “ABD, anlaşmadan vazgeçmemesi durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulamakla tehdit etti” demişti.

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: