SON TV

Sağlık Bakanlığı, YÖK’e ‘üniversitelerde uzaktan eğitim yapılması’ tavsiyesinde bulundu

Sağlık Bakanlığı tarafından YÖK'e gönderilen görüş yazısında, üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminin uzaktan ve dijital ortamda yapılması önerildi.

Sağlık Bakanlığı, YÖK’e ‘üniversitelerde uzaktan eğitim yapılması’ tavsiyesinde bulundu

Sağlık Bakanlığı tarafından, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) koronavirüs salgınıyla mücadele sürecine ilişkin görüş yazısı gönderildi.

Bakanlık, üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerin, teorik derslerinin mümkün olduğu suretle uzaktan ve dijital öğretim yoluyla yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi önerisinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı, YÖK'e 'üniversitelerde uzaktan eğitim yapılması' tavsiyesinde bulundu

“UZAKTAN EĞİTİM YAPIN”

YÖK tarafından rektörlüklere yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele sürecinde eğitim – öğretim süreçlerine ilişkin bir yazı gönderildi. Yazıda, yeni tip koronavirüs pandemisiyle mücadele doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşları tarafından tedbir alındığı ve bunların uygulamaya konulduğu bildirildi.

Yazıda, yükseköğretim kurumlarının alacağı tedbirlere ilişkin YÖK’ün çerçeve kararlarını içeren “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi” yayınladığı hatırlatıldı.

Yükseköğretim kurumlarına geniş inisiyatif tanındığı ve bünyelerindeki fakülte ve birimlerinin mahiyetini dikkate alarak, eğitim ve öğretimin sürdürülebilirliği bakımından yetkili kurullarında karar almalarının sağlandığı aktarılan yazıda, son günlerde koronavirüs vakalarındaki ciddi artışlara dikkat çekildi.

Ayrıca; salgınla mücadelenin etkin olarak yapılabilmesi ve sağlık çalışanlarının yükünün hafifletilebilmesi amacıyla alınacak önlemlerle ilgili olarak Sağlık Bakanlığının yönlendirmelerinin önem arz ettiği ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı’na, üniversitelerde güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda il pandemi kurulları veya il umumi hıfzıssıhha kurullarının fikri alınarak rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin görüş sorulduğu bildirildi.

YÖK’TEN REKTÖRLERE: SAĞLIK BAKANLIĞINI DİKKATE ALIN

Yazıda, şu açıklamalara yer verildi:

“Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir’ ifadesi yer almaktadır. Üniversitenizde, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine ilişkin planlamalarınıza ait kararlarınızda YÖK’ün, yükseköğretim kurumlarına tanımış olduğu inisiyatif çerçevesinde Sağlık Bakanlığının görüşlerinin dikkate alınması hususunda gereğini rica ederim.”