SON TV

Şahan Gökbakar eridi! Ketojenik beslenme ile 5 ayda 28 kilo verdi! Ketojenik beslenme nedir?

Ketojenik beslenme ile 5 ayda 28 kilo veren ünlü komedyen Şahan Gökbakar, kendisine en çok sorulan soruya Instagram sayfasında yanıt verdi. Şahan Gökbakar sosyal medya hesabından 'Ketojenik beslenme' uygulayarak zayıfladığını açıkladı. Peki Ketojenik beslenme nedir? İşte Şahan Gökbakar'ın zayıflamasını sağlayan ketojenik beslenme diyeti...

Şahan Gökbakar eridi! Ketojenik beslenme ile 5 ayda 28 kilo verdi! Ketojenik beslenme nedir?

Şahan Gökbakar’ın inanılmaz değişimi herkesi şaşırttı. Ünlü komedyen 5 ayda 28 kilo vererek zayıfladığını açıkladı. Ketojenik beslenme ile zayıfladığını açıklayan Şahan Gökbakar’ın eski haline nazaran daha fit göründüğü dikkatlerden kaçmadı.

Şahan Gökbakar’ın Ketojenik beslenme ile 5 ayda 28 kilo verdiğini açıklamasının ardından vatandaşlar ‘Ketojenik beslenme diyeti nedir? Şahan Gökbakar nasıl zayıfladı?’ sorularının yanıtlarını aramaya başladı.

Ünlü komedyen Şahan Gökbakar, 28 kilo verdiğini açıkladı ve bunun üzerine ketojenik beslenme diyeti merak edilmeye başlandı. Dönemin trendleri arasında yer alan ketojenik diyeti araştırılıyor. Peki, kimler ketojenik beslenme ile diyet yapabilir? Ketojenik beslenmenin sağlığa zararları var mıdır? Ketojenik diyet hakkında merak edilenlerin tümüne haberimizin içerisinden ulaşabilirsiniz.

Komedyen Şahan Gökbakar, son dönemlerde verdiği kilolarla dikkat çekiyor. 6 ayda 28 kilo veren Şahan Gökbakar, zayıflamasının sırrını sosyal medya hesabından açıkladı.

Şahan Gökbakar nasıl zayıfladığını Instagram hesabından yaptığı paylaşımla açıkladı:

“Son dönemlerde en çok duyduğum şey ‘Zayıflamışsın’ ve beraberinden gelen bir çok soru. Kısa bir bilgilendirme yapayım. Her hangi bir operasyon geçirmedim mide ile ilgili. Tamamen yeme içme değişikliği yaptım.
Geçen kasım ayı itibariyle ketojenik beslenme uyguladım.Nedir ketojenik beslenme, internetten araştırırsınız. Toplamda 27-28 kilo verdim, 5-6 ay gibi bir sürede. Fazla kasmadan devam edip biraz daha vereceğim. Azim, kararlılık ve irade dilerim, tüm kilo vermek isteyenlere.”

Ketojenik diyet nedir? Şahan Gökbakar’ın ketojenik diyeti ne? sorularının yanıtları herkes tarafından araştırılıyor. Gündemin en trend başlıkları arasında yer alan ketojenik diyet oldukça merak ediliyor. Temel olarak karbonhidrat alımını azaltmak ve yerine yağ alımıyla dengelemeyi amaçlayan ketojenik diyetin zararları var mıdır? Kimler ketojenik diyet yapabilir? Ketojenik diyet hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için araştırdık. İşte ketojenik diyet hakkında tüm merak edilenler….

KETOJENİK DİYET NEDİR? ŞAHAN GÖKBAKAR’IN UYGULADIĞI KETOJENİK BESLENME NEDİR?

Ketojenik sözcüğü ‘keton’ kelimesinden köken alır. Keton aslında hücrelerin kullandığı bir enerji kaynağı ve karaciğer tarafından üretiliyor. Ketojenik diyet ile birlikte kanda keton seviyeleri yükseliyor. Bu duruma ‘ketozis’ adı veriiyor. Kanda şekeri azaldığında ve yağ seviyeleri arttığında hücreler ketonlardan enerji sağlayabilir. Karbonhidratları enerji kaynağı olarak kullanmaktansa yağı yakıta çevirir.

Oyuncu Şahan Gökbakar, son zamanlarda verdiği kilolarla dikkat çekti. Geçen kasım ayından itibaren ketojenik diyet uyguladığını ifade eden Gökbakar, nasıl zayıfladığını takipçileriyle paylaştı. “5 ayda 28 kilo verdim” diyen Şahan Gökbakar, şu ifadeleri kullandı:

Son dönemlerde en çok duyduğum şey; “zayıflamışsınız” ve beraberinde gelen birçok soru… Kısa bir bilgilendirme yapayım. Herhangi bir operasyon geçirmedim mide ile ilgili. Tamamen yeme-içme değişikliği yaptım. Geçen kasım ayı itibariyle ketojenik beslenme uyguladım. Nedir ketojenik beslenme internetten araştırırsınız. Toplamda 27-28 kilo verdim 5-6 gibi bir sürede. Fazla kasmadan devam edip biraz daha vereceğim. Azim, kararlılık ve irade dilerim tüm kilo vermek isteyenlere…

KETOJENİK DİYET NASIL YAPILIR?

Normalde vücut enerji için ilk karbonhidratı kullanır. Fakat beslenmede karbonhidratı kesince bu sefer vücut enerji almak için sırasıyla protein ve yağı kullanmaya başlar. Ketojenik diyette protein alımı normale göre daha az olduğundan bu sefer karaciğer depolanmış yağı keton cisimciklerine çevirerek enerji için kullanıyor. Böylece vücut, enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda kalıyor. Amaç vücudun enerji sistemini değiştirmek olarak biliniyor.

KETOJENİK BESLENMENİN YAN ETKİLERİ NELER?

Kabızlık
Kemik erimesi (osteoporoz)
Sidoz (kan pH değerinde düşme)
Olesterol yüksekliği
Böbrek taşları
Karnitin eksikliği

KETOJENİK BESLENMENİN FAYDALARI NELER?

Ketojenik diyetin kilo kontrolü ve diyabet, kanser, epilepsi ve Alzheimer hastalıklarına karşı faydaları olabileceğini çeşitli çalışmalar kanıtlamıştır. Kilo vermek ve hastalıklar için risk faktörlerini azaltmak için etkili bir yoldur.

KETOJENİK DİYETTE NELER YENİR?

Ketojenik diyette; balık, et, tereyağı, yumurta, fındık, peynir, krema ve kuruyemişler, sağlıklı yağlar (sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve avokado yağı vb.), avokado, düşük karbonhidratlı sebzeler, tuz, biber ve çeşitli sağlıklı bitki ve baharatlar tüketilir.