SON TV

Salata yerken kilo almayın!

'Salata kilo aldırır mı?' demeyin! İçine koyduğumuz soslar ve katkı maddesi bulunan hazır yağlar salatayı sağlıksız hale getiriyor. Salata hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları. İşte salatanın faydaları ve sağlıklı salata hazırlamanın yolları..

Salata yerken kilo almayın!

Rokasından kıvırcığına, domatesinden kuzukulağına, taze soğanından reyhanına ve daha birçoğuna… Salata, besin değerleri açısından zengin ve güçlü silahşörler, kendine has tadı ve rengiyle lezzetinin yanı sıra tam bir sağlık deposu. Ancak dikkat! Beslenme ve Diyet Uzmanları, salata hazırlarken bazı kurallara mutlaka uyulması gerektiğini söylüyor. Aksi halde sağlık vadeden bu yeşilliklerin bir anda tehlikeli hale gelebildiğini belirten uzmanlar, salatanın faydalarını ve sağlıklı salata hazırlamanın yolları hakkında önemli bilgiler verirken, hazır salata soslarının; salatayı faydasız hale getirdiğini belirtiyor.

İşte salata hazırlarken dikkat edilmesi gereken püf noktaları…

LEZZET ARTIRICI SOSLARDAN KAÇININ

Bağırsak hareketlerini hızlandıran ve sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olan salata, vücudu toksik öğelerden temizleyerek yeniliyor. Aynı zamanda yüksek lif ve yüksek su içeriği sayesinde mide kapasitesini doldurarak tokluk hissi de yaratıyor. Düşük kalorileri ile diyet yapanlar için de uzun süreli tokluk sağlıyor. Ancak, düşük kalorisi ile diyetlerin vazgeçilmezi olan salata, daha fazla kilo almanıza da yol açabilir! Salatanın üzerine koyacağınız soslar, içindeki pek çok katkı maddesinin yanı sıra yüksek kalorileri ile tehdit oluşturabiliyor. Bu nedenle salatanıza saf zeytinyağı ve limon, biraz da elma sirkesi ekleyip başka bir sos kullanmamakta fayda var.

GELİŞİGÜZEL YIKAMAYIN!

Salatalar, yüksek miktarda antioksidan ve lif içermeleri sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ve kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyor. Buna karşın yeşil yapraklı sebzeler; yapıları itibariyle birçok hastalık riski taşıyabiliyor. Bu nedenle, salata malzemelerini musluk altında gelişigüzel temizlemek ciddi tehlikelere davetiye çıkarıyor. Örneğin; yiyeceklerin üretilmesi esnasında zararlı organizmalardan korumak için kullanılan pestisitler iyi yıkanmadığında besinlerin üzerinde kalabiliyor ve buna bağlı olarak da insanda ölümcül hastalıklara sebep olabiliyor. Musluk altında akıttıktan sonra içine sirke koyduğunuz bol su dolu bir kapta yeşillikleri mutlaka bekletin. Bir süre sonra kirli suyu döküp musluk altında teker teker tekrar yıkayın.

‘BAHÇE BUNLAR, DOĞAL’ DİYE YANLIŞ İNANIŞA KAPILMAYIN

‘Bahçe bunlar, doğal, temiz’ diye yanlış bir inanışa kapılmayın. Bahçe yeşillikleri olması onun sağlıklı ve organik olduğu anlamına gelmez. Zira, kanalizasyonun karıştığı sular da ishal gibi hastalıklara yol açabilirken, yol kenarlarında satılan yeşilliklerin ise üzerine yoldan geçen araçların egzozundan gelen zararlı atıklar sinebiliyor ve böylece salata malzemeleri zararlı hale gelebiliyor.

METAL BIÇAK KULLANMAMAYA DİKKAT EDİN!

Yeşillikleri doğrarken metal bıçak değil tahta bıçak kullanın. Hatta en iyisi elinizle doğramanız. Metal, yeşilliklerde vitamin ve mineral kaybına yol açıyor ki özellikle de küçük çocuklar, hamile ve emzikliler için bu değerler çok önemli. Yeşillikleri küçük parçalar yerine büyük parçalar şeklinde doğramak da en faydalısı.

ÇOK BEKLETMEYİN!

Bu tür yiyecekler besin değerini çabuk kaybettiğinden, tüketmeden hemen önce ve tüketeceğiniz miktarda hazırlamak ideali. Ancak günün yoğun koşuşturmacasının ardından evde hazır olsun diyorsanız tüm yeşillikleri ve salata malzemelerini iyice yıkayıp doğramadan buzdolabı poşetine koyup ağzını sıkıca bağlayın ya da salatalık malzemelerini hazırlayarak koyduğunuz kabın kapağını hava almaması için iyice kapatın.

KESME TAHTASINI TEMİZLEYİN

Salata çiğ tüketilen bir besin olduğundan, kesme tahtasını her kullanımdan önce yıkamaya özen gösterin. Aynı zamanda kesme tahtalarını besinlere göre ayırın. Et kestiğiniz tahta ve çiğ sebzeleri doğradığınız kesme tahtasının birbirinden farklı olması çok önemli. Aksi halde kesme tahtasına bulaşabilecek bir mikroorganizma salatanıza geçebilir ve hastalık kapmanıza neden olabilir.

ÖNCE YIKAYIP SONRA DOĞRAYIN

Çiğ sebze ve salatalar, önce iyice yıkamalı, sonra az bıçak darbesi ile veya elle doğranmalı. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerde bulunan C vitamini darbelerden ve sıcaklık gibi faktörlerden kayıplara çok çabuk uğrar. O nedenle örneğin; ıspanak veya marullar ilk önce uygun koşullarda yıkayıp sonra doğrayarak tüketilmeli.

SALATA MALZEMELERİ

Roka
Turp
Havuç
Dereotu
Maydanoz
Kırmızı/beyaz lahana
Tere
Brüksel lahanası
Brokoli
Domates
Salatalık
Sarı/yeşil/kırmızı renkli biber
Yeşil soğan
Semizotu
Ispanak
Kereviz
Pancar
Haşlanmış mısır

Salatayı çeşitlendirmek için,
Haşlanmış baklagiller,
Peynir,
Tonbalığı veya Tavuk eklenerek daha doyurucu hale getirilebilir.