SON TV

Sarı yelekliler 2 ay sonra yine sokaklara döküldü

Koronavirüs salgınında normalleşme sürecine başlayan Fransa'da, sarı yelekliler de normale döndü. Sarı yelekliler, 2 ay aranın ardından birçok şehirde sokağa inerek eylem yaptı.

Sarı yelekliler 2 ay sonra yine sokaklara döküldü

Kovid-19 virüsünün Fransa’da da görülmesinin ardından eylemlerini durduran sarı yelekliler, koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecinin başlamasıyla sokağa indi.

Akaryakıt zamları ve ekonomik şartlara tepki olarak 17 Kasım 2018’de başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine karşı gösterilere 17 Kasım 2018’de akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartlara tepki eylem yapan ve “sarı yelekliler” anılan eylemciler, salgının başlamasıyla eylemlerine ara vermişti.

Sarı yelekliler, hükümetin salgınla mücadele kapsamında 10 kişiden fazla gruplaşmayı yasaklamasına karşın 2 ay sonra ülkenin birçok şehrinde eylem gerçekleştirdi.

Paris’in Republique Meydanı’nda toplanan eylemciler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükumeti hedef alan sloganlar attı. Paris Emniyeti, gösterilerde 2 kişinin gözaltına alındığı ve 10 kişiye de para cezası kesildiğini bildirdi.

Bordeaux’de ise yasağa rağmen sokağa inen eylemcilere esnaflar tepki gösterdi. Mağazalarının önlerinde gösteri yapılmasını istemeyen esnaf ile eylemciler arasında gerginlik yaşandı.

Montpellier’deki göstericilere polis copla müdahale ederken 1 kişi yaralandı. Saint-Nazaire’de ise çok sayıda eylemci para cezası aldı.
Strazburg, Besançon, Lyon ve Nantes gibi şehirlerde de eylemler yapıldı.

Eylemlerin başladığı 2018’den beri eylemler sırasında 11 kişi yaşamını yitirirken polis müdahalesi sırasında 26 kişi gözünü, 5 kişi elini kaybetti, 500 kişi ise yaralandı.