SON TV

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Şehit edilmesine ilişkin davada istenen ceza belli oldu!

Son dakika! Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edilmesine ilişkin davada 2 sanığın ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istendi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın Şehit edilmesine ilişkin davada istenen ceza belli oldu!

31 Mart 2015 günü İstanbul Adalet Sarayı’ndaki makam odasında DHKP-C’li teröristlerce şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın davasında yeni bir gelişme yaşandı. Duruşma savcısı esas hakkında mütalaasını açıkladı. Savcı, teröristlere silah ve yer temini sağlayan iki şüpheli hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talebinde bulunurken katilleri evinde barındıran ve örgütün karar alma komitesinde yer aldığı düşünülen üç şüpheli hakkında ise ‘Örgüte yardım etme’ suçundan ceza almalarını talep etti. 9 şüphelinin firari oldukları gerekçesiyle dosyaları tefrik edildi.

DHKP-C terör örgütü mensupları Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından 31 Mart 2015 günü makamında rehin alınarak şehit edilen İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümüne ilişkin İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davada yeni bir gelişme yaşandı. Duruşma Savcısı Adnan Ok, 4’ü tutuklu, biri tutuksuz, 9’u firari 14 şüpheli ile ilgili esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

SİLAH TEMİNİNE AĞIR MÜEBBET

Sabah gazetesinden Atakan Irmak’ın haberine göre; Mütalaada, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı makamında şehit eden terör örgütü DHKP/C mensubu Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’a silah temin eden Mustafa Koçak hakkında ‘Tasarlayarak kamu görevlisini öldürme’, ‘Kamu görevlisini hürriyetinden yoksun kılma’, ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’, ‘Anayasayı ihlal’ ve ‘Silahlı terör örgütüne üye olma ve yardım etme’ suçları kapsamında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve değişik oranlarda hapis istemiyle cezalandırılması talep edildi.

TERÖRİSTLERİ EVİNDE BARINDIRMIŞ

Şehit Savcı Kiraz’a yönelik planlanan suikast öncesinde Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol’u evinde barındıran Cengiz Özel’in ve örgütün üst düzeydeki karar alma organı olan merkez komitesinde olduğu düşünülen Deniz Özel ile Mithat Öztürk’ün ‘Örgüte yardım etme’ suçundan cezalandırılması istendi.

Savcı Adnan Ok, ayrıca soruşturma aşamasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Deniz Özel’in mahkeme karşısında ifadesini değiştirmesi sebebiyle etkin pişmanlıktan faydalanamayacağı yönünde talepte bulundu.

ÖRGÜTÜN GİZLİ GRUBUNDA YER ALAN AVUKATA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Mütalaada, şehit savcıya karşı eylemi gerçekleştiren teröristlerden Şafak Yayla’nın savcının şehit edilmesinde kullandığı “Fransız 10’lusu” olarak tabir edilen silahın Murat Canım tarafından temin edilerek örgütün kuryeliğini yapan Mustafa Koçak tarafından da Şafak Yayla’ya ulaştırıldığı anlatıldı. Murat Canım’ın, terör örgütünün sansasyonel eylemlerde planlama ve lojistik temin aşamalarında kullandığı ‘Gizli Gruplar (karıncalar)’ ismi verilen yapılanması içerisinde faaliyet gösterdiği anlatıldı. Canım’ın ‘Tasarlayarak kamu görevlisini öldürme’, ‘Kamu görevlisini hürriyetinden yoksun kılma’, ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’ ve ‘Anayasayı ihlal’ suçları kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanması talep edildi.

KIRMIZI BÜLTENLİLERE AYIRMA KARARI

Duruşma savcısı Ok, firar durumda olan ve hakkında kırmızı bültenle yakalama bulunan 9 sanık; Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerafettin Gül Ve Zerrin Sarı’nın ise dosyadan tefrikine karar verilmesini talep etti.

Bilindiği gibi, Kiraz’ın şehit edilmesiyle ilgili yürütülen soruşturmada 14 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede 13 şüpheliye ağırlaştırılmış müebbet, bir şüphelinin ise 15 yıla kadar hapsi istenmişti.