SON TV

Sayıştay Başkanı Yener göreve başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) yapılan gizli oylamayla Sayıştay Başkanlığına seçilen Metin Yener göreve başladı. Yener, beraberindeki heyetle birlikte Anıtkabir'i ziyaret etti.

Sayıştay Başkanı Yener göreve başladı

“BAYRAĞI ALDIK”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda yapılan gizli oylamayla Sayıştay Başkanlığına seçilen Metin Yener, görevine başladı. Göreve başlaması dolayısıyla açıklama yapan Yener, “Bayrağı aldık. İnşallah arkamızda iyi bir hikaye bırakarak, bu emaneti yeni gelen arkadaşa teslim etmek nasip olur” ifadelerini kullandı. YENER, beş yıl Sayıştay Başkanlığı görevini sürdüren Seyit Ahmet Baş’a da Sayıştay’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ederek, bundan sonraki görevinde başarılar diledi.

ANITKABİR’İ ZİYARET ETTİLER

Yener, beraberindeki heyet ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret etti. Aslanlı Yol’da yürüdükten sonra Atatürk’ün mozolesine çelenk koyan Yener başkanlığındaki heyet, daha sonra saygı duruşunda bulundu.

“SAYIŞTAY ÖNCÜLÜK VE REHBERLİK GÖREVİNİ KARARLILIKLA DEVAM ETTİRECEK”

Heyet daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti. Burada, Anıtkabir Özel Defterini imzalayan Yener, deftere şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Sayıştay Başkanlığı görevime başlamam nedeniyle Sayıştay heyeti olarak huzurundayız. Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay’ı olarak; başta Anayasa ve yasalar tarafından belirlenen yetki ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. TBMM adına kamuya ait tüm mali kaynakları denetlemek ve yargılamakla görevli olan Sayıştayımız, demokratik düzen içerisinde ‘hesap veren ve saydam kamu yönetiminin teminatı Sayıştay’ prensibinden aldığı ilhamla, öncülük ve rehberlik görevini kararlılıkla devam ettirecektir.”