SON TV

Seçim sonrası neler olacak? Adalet Bakanı değişecek mi ? HSK nasıl etkilenecek ?

Son dönemde yargı teşkilatında başarılı işlere imza atan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, diğer kabine üyeleri gibi Ak Parti’den milletvekili adayı gösterilmiş, seçim sürecinde sahada gece-gündüz seçim çalışmaları yürüten Bozdağ milletvekili seçilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs seçimleri sonrasında Cumhur İttifakının seçimleri kazanmasının ardından ilk adımın kabine değişikliğiyle atılacağını açıklamıştı. A Haber-ATV ortak yayınında yeni kabineyle ilgili soruları yanıtlayan Erdoğan, “kadrolarımızı yenilemekten hiçbir zaman geri durmadık, yine durmayacağız” dedi.

Seçim sonrası neler olacak? Adalet Bakanı değişecek mi ? HSK nasıl etkilenecek ?

Seçimlere 2 gün kala katıldığı canlı yayında gündemi değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Mayıs’ta seçimleri kazandıkları takdirde yapacakları ilk işin kabineyi kurmak olduğunu vurguladı. Başkan Erdoğan A Haber – ATV ortak yayınında kabineyle ilgili sorulara “Büyük ve güçlü Türkiye idealimize gönül vermiş kadrolarla yola devam edeceğiz.” dedi.

“KADROLARI YENİLEMEKTEN HİÇBİR ZAMAN GERİ DURMADIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “kadrolarımızı yenilemekten hiçbir zaman geri durmadık, yine durmayacağız. Dinamik ekiplerle yolumuza devam ettik. Pek çok değerli ismimiz mevcut. Kabinemizde Türkiye Yüzyılı vizyonuna ayak uyduracak isimler olacak.” ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI DEĞİŞECEK Mİ ?

Bilindiği gibi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, diğer kabine üyeleri gibi Ak Parti’den milletvekili adayı gösterilmişti. Son dönemlerde yargıda önemli işlere imza atan Bozdağ, aday gösterildiği Şanlıurfa’da gece-gündüz seçim çalışmaları yaptı. Şimdi Şanlıurfa’dan milletvekili seçilen Bekir Bozdağ’ın Cumhur İttifakının seçimleri kazanmasının ardından Adalet Bakanlığı’na yeniden atanıp atanmayacağı merak konusu oldu.

2018’DE 4 BAKAN MİLLETVEKİLLİĞİNDEN İSTİFA ETMİŞTİ

2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Bakan olarak atanan 4 bakan milletvekilliğinden istifa etmişti. O isimler arasında Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül vardı.

KULİSLER HAREKETLİ

SONTV’nin ulaştığı kulis bilgilerine göre, Cumhur İttifakı içerisinde çok önemli isimlerin kulis faaliyeti yürüttüğü öğrenildi. Yargı camiasının da yakından tanıdığı 3 dönem kuralına takılan üst düzey yöneticilik yapmış bazı isimlerin kulis faaliyeti yaptığı öğrenildi. Bu isimlerin 28 Mayıs seçim sonuçlarını beklediği, ancak bir yandan da kulis faaliyetlerine devam ettiği SONTV’ye güvenilir kaynaklar tarafından ulaştı.

ADALET BAKAN YARDIMCISI İKİ İSİM DEVAM EDECEK

Bir diğer kulis bilgisi ise Adalet Bakanı yardımcılarıyla ilgili. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri zaferle tamamlamasının ardından şu an mevcut görevdeki iki Adalet Bakan yardımcısının yeni kabineyle birlikte yola devam edeceği öğrenildi.

HSK’DA DEĞİŞİM OLACAK MI?

Yeni Adalet Bakanı’nın atanmasının ardından HSK Genel Sekreterliği, Teftiş Kurulu Başkanlığı ve Adalet Bakanlığı’ndaki merkez teşkilatlarındaki bazı Genel Müdür ve Daire Başkanlıklarında da değişim yaşanacağı kulislere yansıdı. Öte yandan yeni Adalet Bakanının atanmasıyla birlikte bazı illerdeki Cumhuriyet Başsavcılarının da bu değişim kapsamına gireceği öğrenildi.

KARARNAME YENİ BAKAN İLE ŞEKİL ALACAK

İl Başsavcılarının yanı sıra HSK Ana Kararnamesinin yeni bakanla şekilleneceği öğrenildi. Bu kapsamda Adalet Komisyon Başkanları, BAM Başsavcıları, BAM Başkanları, BİM Başkanları da bu kapsamda değişebilecek.

“AŞKINAN KOŞUP YORULMAYACAK İSİMLER OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı yayında yeni dönemde kabinede kimler olacağına dair bir ipucu verip vermeyeceği sorusunu, “Yani çok aceleci bir yaklaşım olmuyor mu? Yani burada meclisin 28. dönem açılışını inşallah Devlet Bey’in başkanlığında gerçekleştireceğiz. Bu tabii şu anda Anayasa’nın bir gereği. Bu konuda da tabii ‘En yaşlı üyeyle meclis açılır’ diyor. Sağ olsun biz de Devlet Bey’e ricada bulunduk. O da daha önce böyle bir şeyi kabul etmemişti. Ama bu defa ricamızı o da kırmadı ve kabul ettiler. İnşallah Devlet Bey’in riyasetinde parlamentoyu böylece bu geçici süreçte açmış olacağız. Onunla birlikte de inşallah süreci başlatmış olacağız” diye cevapladı.Bu arada milletvekillerinin mazbatalarını almaya başladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Kabine konusuna gelince inşallah Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına yakışan bir kabinemiz şüphesiz ki olacak. Büyük ve güçlü Türkiye idealimize gönül vermiş, Türkiye Yüzyılı vizyonumuzu sahiplenmiş kadrolarla yola devam edeceğiz. Kadrolarımızı yenilemekten hiçbir zaman geri durmadık. Yine durmayacağız. Her dönem kadrolarımızı yenileyerek dinamik ekiplerle yolumuza devam ettik. Siyasetten bürokrasiye, iş dünyasından kültür sanat dünyasına kadar pek çok değerli ismimiz mevcut. Bu kıymetli isimlerin tecrübelerinden yararlanabiliriz. İnşallah kabinemizde Türkiye Yüzyılı vizyonumuza ayak uyduracak, aşkınan koşup yorulmayacak isimler olacak. Bu isimlerle beraber de inşallah bu yeni dönemi güçlü bir şekilde geleceğe motive edeceğiz”