SON TV

Şemdinli’deki mühimmat patlamasının raporu açıklandı

Şemdinli'de bulunan Süngü Tepe Üs Bölgesi'ndeki mühimmat deposunda meydana gelen patlamanın raporunda, "Mermi namluyu normal olarak terk etti ancak topun arkasında kama olarak adlandırılan parça olağandışı bir şekilde koptu. Bu durum zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdi" denildi

Şemdinli’deki mühimmat patlamasının raporu açıklandı

Milli Savunma Bakanlığı, Hakkari Süngü Tepe Üs Bölgesi’nde, 9 Kasım’da meydana gelen mühimmat patlamasına ilişkin Kara Kuvvetleri Komutanlığınca teşkil edilen idari ve teknik heyetin inceleme sonuçlarını açıkladı.

“ZİNCİRLEME YANGIN VE PATLAMALARA SEBEBİYET VERDİ

Bakanlığının internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, “Kayıtların incelenmesi ve tanıkların dinlenmesinden, silah ve mühimmatın atışa uygun durumda olduğunun, eğitim ve atış göreviyle ilgili hazırlıkların usulüne uygun olarak yapıldığının anlaşıldığı. Atışın ardından merminin namluyu normal olarak terk ettiği ancak, topun arkasında “kama” olarak adlandırılan parçanın olağandışı bir şekilde koptuğu, bu nedenle namlu gerisinden çıkan alevin atışlarda kullanılacak barutları tutuşturarak zincirleme yangın ve patlamalara sebebiyet verdiğini, Ayrıca 175 mm’lik M107 K/M toplarla bugüne kadar yapılan atışlarda bu tip bir kazanın meydana gelmediği belirlenmiştir” ifadeleri yer aldı.

MÜHİMMATIN KULLANIMI DURDURULDU

Açıklamada, “Adli makamlarca yürütülmekte olan soruşturma kapsamında atışta kopan topa ait parçaların detaylı teknik analizlerinin yapılması sonucunda kamanın kopma nedeni ve kazanın nihai sebebinin belirlenebileceği değerlendirilmektedir. Kazanın nihai sebebi belirlenene kadar tedbir olarak 175 mm’lik M107 K/M toplarla bunlara ait mühimmatın kullanımı durdurulmuş, bölgedeki terörle mücadele harekâtı diğer ateş destek vasıtalarıyla desteklenmeye devam edilmektedir. Bu vesileyle kazada hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır; yaralılarımıza ve tedavileri süren silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz” denildi.