SON TV

Sinema krizinde Yılmaz Erdoğan’dan yeni açıklama

Mars Entertainment Group (Cinemaximum sinema zinciri) ile bilet ücretleri ve bazı haklar konusunda anlaşmazlık yaşayan Yılmaz Erdoğan boykot kararının ardından yeni açıklamalarda bulundu. "Kanunu tanımıyorum dersen sen tanımazsan kanun seni tanır" diyen Erdoğan, "Kimse kimseye zarar vermeden, kardeşçe uzlaşalım" ifadelerini kullandı.

Sinema krizinde Yılmaz Erdoğan’dan yeni açıklama

Yılmaz Erdoğan 1 Ocak’ta vizyona girecek olan yeni filmi Organize İşler 2’yi Mars Entertainment Group (Cinemaximum sinema zinciri) ile bilet ücretleri ve bazı haklar konusunda anlaşmazlık yaşadığı için geri çekmişti. Bu kararından ardından “Kararlıyız” diyen Erdoğan TRT Haber’de Fuat Kozluklu’ya konuştu.

Filmleri milyonlarca seyirciyle beyaz perdede buluşan Yılmaz Erdoğan, bu konuyu TRT Haber’de değerlendirdi.

İşte Yılmaz Erdoğan’ın sinema krizi ile ilgili açıklamalarından öne çıkanlar…

“Sanıyorum 2014 yılıydı, bir filmin galasında basına açıklama yapmıştım. O zamanlar dikkatimi çekmişti, mısır fiyatı bilet fiyatlarını geçmeye başlamıştı.”

“Biraz mizahileştirerek, ‘Ben, seni o hepimiz Anthony Quinn’e çalışıyoruz” demiştim”

“Eskiden filmin yanı sıra mısır yenirdi şimdi mısırın yanı sıra film seyrediliyor gibi”

“Sonuçta biz film yapıyoruz, bizim sinemacılarla kavga etmek gibi bir derdimiz yok, ortak çıkarlarımız var”

“Önemli olan seyircinin istediği lokasyonda istediği yerde filme ulaşması ve el birliğiyle halletmek. Kimse kimseye zarar vermeden, kardeşçe uzlaşalım yapalım”

“Bir sinema salonu sahibinin, yeni sanatçılar çıkarması gibi bir şey bunu nasıl dile getirdiler bilmiyorum. Bu ara güneş tutulması var ondan mı oldu bu akıl tutulması onu da anlamadım”

“Bu şuna benziyor, bir okulda öğrencileri yetiştiren öğretmen midir? Yoksa binayı yapan, tahtayı yapan Milli Eğitim benden sorulur diyebilir mi

“Sen ‘Kanunu tanımıyorum’ dersen, tanımazsan kanun seni tanır”

Yıllık hasılatı 900 milyon liraya yaklaşan, her geçen gün büyüyen Türk sinema sektöründe son dönemde film yapımcıları ile Türkiye’deki 2 bin 939 sinema salonunun 905’inin sahibi işletmeci grup arasında kriz yaşanıyor.

Yapımcılar, bilet hasılatından kendilerine düşen payın yıllardır artmadığını, bunun sürdürülemez olduğunu savunuyor.

Salon işletmecilerinin patlamış mısır ve içeceğin ücretini müşteriden alarak, biletin esas payını düşük tuttukları iddiası promosyon krizinin kaynağı.

“Sorunun bu hafta çözüleceğine inanıyoruz”

Yılmaz Erdoğan, konunun en kısa sürede çözüleceğine inandığını söyledi.

Erdoğan, “Bu hafta öyle ya da böyle bu iş netleşir diye düşünüyorum. Çarşamba diye duydum komisyona girecek. Benim gönlümden geçen bizim anlaşmamız ve işimizi yapmamız için illa bizi yasanın zorlamasına gerek yok ama olmuyorsa beklenebilir.” dedi.

“Seyirci rekoru kırarsak maliyeti kurtarabiliyoruz”

Erdoğan, film yapma ve sinemada izleme maliyetlerinin arttığını ancak kazancın sabit kaldığını söyledi.

“Maliyetlerin hepsi arttı bir tek bizim biletten aldığımız pay artmadı. Seyircinin sinemaya gittiğinde ödediği para arttı, her şey arttı ama bir tek bu artmadı. 2014’ten beri kademeli olarak bu yönetim gelince Mars grubuna iş, artık sistem durdu. Seyirci rekoru kırılırsa maliyet kurtarma durumuna geldi ki anlaşılamaz şekilde başa döndük. Gene söylüyorum biz kavga gürültü peşinde değiliz. Seyircinin karşısında olmaz. Öyle şeyler filmlerde olur.
Erdoğan uzlaşmacı bir dil bulunursa krizin çözüleceğini de sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili torba yasada yer alan kanun teklifinin mecliste görüşülmesi bekleniyor.

0/5 (0 Reviews)