SON TV

Son dakika gelişmesi…Kararname kuradan önce mi açıklanacak

Yargı camiasının gözü Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yayımlanacak kararnamede. Kararnameye ilişkin yargı kulisleri hareketli günler geçirirken, kararnamenin ne zaman açıklanacağı ise merak konusu oldu. Bilindiği gibi Adli Yargı Hâkim ve Cumhuriyet Savcılarının kura sonuçları bugün açıklanacaktı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yoğun programları nedeniyle kura töreni ertelenmişti. Kura töreninin ne zaman yapılacağına ilişkin yeni bir gelişme olmazken, kararnamenin kura töreninden önce açıklanıp açıklanmayacağına ilişkin SONTV yeni kulislere ulaştı. İşte yargı teşkilatının merak ettiği o sorunun cevabı…

Son dakika gelişmesi…Kararname kuradan önce mi açıklanacak

Meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayarak Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından mesleğe kabul edilen Adli Yargı hâkim ve Cumhuriyet savcılarının kura sonuçları bugün açıklanacaktı. Ancak kura töreni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun programları nedeniyle ertelenmişti.

Yargı teşkilatı, kura töreninin ne zaman yapılacağını merak ederken, henüz tarih belli değil. Kararnamenin kura töreninden önce açıklanıp açıklanmayacağı ise yargı kulislerinde merak edilen bir başka konu. SONTV’nin edindiği bilgiye göre; yargı teşkilatının merakla beklediği kararname kura töreninden önce de ilan edilebilir.

Genel Sekreterlik taslak metin üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Mesai mefhumu olmaksızın sürdürülen çalışmalar sonucu oluşturulacak taslak metin önümüzdeki günlerde Birinci Daire’ye gönderilecek.

BİRÇOK BAŞSAVCI DEĞİŞECEK

2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Ana kararnamesinde de geçtiğimiz yıl olduğu gibi birçok il başsavcısının değişeceği bilgisine ulaşıldı.

KARARNAME NE ZAMAN İLAN EDİLECEK

2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Ana kararnamesinin 15 Temmuz’a kadar ilan edilmesi planlanıyor. Ancak, yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre; kararnamenin 14 Temmuz Cuma günü yayımlanması planlanıyor.