SON TV

Son dakika… HSK’dan bin 500 hakim savcıyı kapsayan kararname

Yargı teşkilatının merakla beklediği Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun Yetki Kararnamesi bugün açıklandı. Kararname’nin bin 500 hakim ve savcıyı kapsadığı öğrenilirken, geçtiğimiz ay kurulan Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesi’nde göreve başlayan hakim ve savcıların da yetkileri belirlenmiş oldu.

Son dakika… HSK’dan bin 500 hakim savcıyı kapsayan kararname

Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesince; 334 Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcısı ile 25 İdari Yargı Hakimlerini kapsayan mazeret kararnamesi bir ay önce açıklanmıştı. Kararnameyle; İzmir Başsavcı Vekili Okan Bato Antalya BAM Cumhuriyet savcısı, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Raif Bıkmaz İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Mehmet Ali Kurt İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mustafa Öztürk İzmir Cumhuriyet Başsavcısı, İstanbul Savcısı Gökhan Yolasığmaz İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Ömer Karakaya Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kenan Doğan İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul BAM Cumhuriyet Savcısı Hakan Akdeniz Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili, İstanbul Cumhuriyet Savcısı Orhan Türüdi Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcı Vekili olmuştu.

Bölge Adliye Mahkemesi Kararı için tıklayın

Birinci Bölge Kararı için tıklayın

İkinci Bölge Kararı için tıklayın

Üç, Dört ve Beşinci Bölge Kararı için tıklayın

Mazeret kararnamesin ardından ise gözler yetki kararnamesine çevrildi. HSK Genel Sekreterliği’nce yetki kararnamesi taslağı hazırlandı.

Yetki Kararnamesi, Birinci Daire Başkanı Halil Koç ile üyeler Ömür Topaç, İbrahim Kolcu, Hasan Yılmaz ve Ömer Faruk Yıldırım’dan oluşan Birinci Daire heyetinin bugün gerçekleştirdiği toplantı sonrası açıklandı. Kararnamenin bin 500 hakim ve savcıyı kapsadığı öğrenilirken, müstemir yetki kararnamesi HSK’nın resmî internet sitesinde yayımlanacak.

HSK tarafından Küçükçekmece’de Ağır Ceza Mahkemesi geçtiğimiz aylarda kurulmuş ve böylece  İstanbul’da Ağır Ceza Merkezi sayısı 5’e yükselmişti. Yayımlanan kararname ile Küçükçekmece Ağır Ceza Mahkemesi’nde görev yapacak olan hakim ve savcıların da yetkileri belli olmuş oldu.