SON TV

“Soner Yalçın Sözcü’yü ele geçirmeye çalışıyor!” Talat Atilla ve Soner Yalçın birbirine girdi

'Cumhurbaşkanı ile görüşen CHP'li' yalanının kaynağı Talat Atilla ile Sözcü Yazarı Soner Yalçın birbirine girdi. Yalçın, Atilla'yı 'MİT'çi olarak lanse etmeye çalışırken Atilla da bombayı patlattı.

“Soner Yalçın Sözcü’yü ele geçirmeye çalışıyor!” Talat Atilla ve Soner Yalçın birbirine girdi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir CHP’linin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü ileri süren Sözcü Yazarı Rahmi Turan, olayların büyümesi ardından kaynağını açıklamıştı. Kaynağının Talat Atilla olduğunu söylemişti.

BAVULCU MEHMET BARANSU BENZETMESİ

Bu durum üzerine bugün Sözcü Yazarı Soner Yalçın, Talat Atilla ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Yazısında, “‘Bir deli kuyuya taş attı; kırk akıllı çıkaramadı.’ Oysa. ‘Külliye’de bir CHP’li’ adlı ‘tiyatro oyununun’ ana teması şu oldu: Bir akıllı kuyuya taş attı; ki ‘taş’ CHP’dir! Kırk akılsız CHP’li taşı çıkaramadı! Kim bu kuyuyu bulandıran akıllı? ‘Akıllıdan’ kast ettiğim Talat Atilla değil! Yanıtını aradığım Mehmet Baransu gibi Talat Atilla’nın da eline kimin “bavul” verdiği…” diyen Soner Yalçın, ‘bavul ve Baransu’ benzetmesiyle açıktan Atilla’yı hedef aldı.

Soner Yalçın yazısının devamında Milli İstihbarat Teşkilatı’nı kasıtlı bir şekilde suçlayarak “’Erdoğan’ın kontrolündeki bir devlet kurumu, CHP’ye kumpas kurmaya çalışılıyor.’ Tahminimin MİT olduğunu yazdım. Talat Atilla, istihbarat servisinin kontrolünde mi? Çünkü: Gazeteciliği temel heyecanı atlatma haberdir. Peki, Talat Atilla neden kendi yazmayıp gazetecileri aradı? Bu bir haber değildi çünkü. Bu planlanmış, iyi yazılmış, oyuncuları seçilmiş senaryoydu! Gazetecinin haber kaynağını söylememesi saygındır. Ama ortada haber yok, kurgu var. Talat Atilla yalanı kulağına fısıldayanı ısrarla korumaktadır. Niye?” dedi.

 “AMACI MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI’NI YIPRATMAK”

SON.TV, Soner Yalçın’ın CHP’yi ele geçirmeye çalışırken MİT’i hedef göstermesinin perde arkasını emekli uzman istihbaratçılara sordu. Emekli istihbarat uzmanı, istihbarat terminolojisinde bu tür operasyonların perdeleme olduğunu kaydederken başka bir eski uzman istihbaratçı ise söz konusu yazının MİT’i yıpratmaya yönelik algı operasyonu olduğunu belirtti. Son dönemlerde Barış Pınarı Harekatı gibi uluslararası alanda büyük operasyonlara imza atan Milli İstihbarat Teşkilatı’nı bu ve benzeri algı operasyonları ile diğer yabancı basın yayın organlarının da operasyon çektiğini kaydeden emekli uzman istihbaratçı, özellikle yabancı istihbarat birimlerinin Türkiye’deki bağlantıları üzerinden ve benzeri operasyonların devamının geleceğini ileri sürdü.

YAZISINDA DİREK MİT’İ HEDEF GÖSTERDİ

Bilindiği gibi Soner Yalçın 26 Kasım günü yazdığı ‘Kılıçdaroğlu haklı çıktı‘ isimli yazısının bir bölümünde “Dedikleri açık, anlaşılır olduğu halde Kılıçdaroğlu neden saldırıların merkezi haline getirildi? Üstelik… Değerlendirmesinin gerçek olduğu ortaya çıktı: Erdoğan’ın kontrolündeki devlet kurumu (ki MİT’i ima ettiğini sanıyorum) “partimizi karıştırmak istiyor” diyor! Şu an CHP karıştırılmıştır!” dedi. Soner Yalçın, ‘MİT’i ima ettiğini sanıyorum’ diyerek hiçbir delil ve bilgi olmamasına rağmen MİT’i hedef göstermiş, tartışmanın boyutunu bir anda CHP’den çevirerek başarılı çalışmalara imza atan Milli İstihbarat Teşkilatı’nı yalan haberler silsilesinin adeta ortasına sürükledi.

ERDOĞAN O TARTIŞMAYA NOKTAYI KOYDU

Yalçın’ın ortaya attığı, Kılıçdaroğlu’nun ise üstüne atladığı Talat Atilla üzerinden ‘MİT’in planladığı’ iddiasına ise dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan adeta cevap verdi. Erdoğan kendisine sorulan “Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir iddiası var. İstihbarat birimleri tarafından CHP’nin içinin karıştırıldığını öne sürdü. Böyle bir şey söz konusu mu?” sorusu üzerine şu cevabı verdi: “İstihbaratın öyle büyük işleri var ki… Böyle basit işlerle uğraşacak vakti mi var? Şu anda istihbarat örgütümüz Barış Pınarı Harekatı ile uğraşıyor. Türkiye’yi dışardan kuşatan bütün o malum çevrelerle uğraşıyor. Bir de şimdi CHP’nin işiyle uğraşıp CHP’nin içinde ne var ne yok onlarla mı zaman geçirecek? Bay Kemal buradan kendine çıkış yolları arıyor. Bunları söyleyerek “Bizim içimizde kumpas yok” demeye getiriyor. Bay Kemal sen bunu git şu anda Muharrem (İnce) Bey’e anlat. Muharrem Bey senin içini gayet iyi anlatıyor. İstihbaratımıza gerek yok, Muharrem Bey yeter zaten.”

***

Soner Yalçın’ın Talat Atilla’yı doğrudan hedefe oturttuğu yazısına Atilla’dan cevap gecikmedi. Atilla, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden bir açıklama yayınladı. Talat Atilla açıklamasında, Soner Yalçın’ın kendisine MİT’çi diyerek iftira attığını belirtirken çok konuşulacak bir de tespitini yazdı. Atilla, Soner Yalçın’ın Sözcü Gazetesi’ni ele geçirmeye çalışırken siyaseti de dizayn etmeye çalıştığını ifade etti.

“SÖZCÜ’YÜ ELE GEÇİRMEYE ÇALIŞIYOR”

Atilla açıklamasında şu satırlara yer verdi: “1) Mit’çi diye iftira atarak aklınca CHP içindeki haber kaynağımı açıklamaya zorlayan Soner Yalçın, Sözcü gazetesini ele geçirmeye çalışırken, siyaseti de dizayn etmeye çalışıyor. Daha önce de Yurt Gazetesi’ni ele geçirmeye çalışmıştı. İnanmayan Durdu Özpolat’a sorsun! 

2) Gazetecilikten başka işim, endişem olmadığını Allah’da bilir… Kul da… Gerisi zırva.. Yakın zaman da yüreğimi rahatsız eden, kendimi hatalı bulduğum 2 konu var. Bir tanesi “Devlet Bahçeli öldü” diyenlere yanıt verenlere yanıt verirken Siyasete devam edemeyebilir kelimem

3) Diğeri ise… Hiç bir lidere özel bir sevgi ya da nefret taşımama rağmen… Amacım sadece gerçeği aramak olmasına rağmen… Saray’a çıkan CHP’li haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hasmıymışım gibi algılanmama neden olan haber iştahım…

4) Vicdanıma borçlu olduğum 2 yanıt bunlardır. Bu iki konudan dolayı üzgünüm. Tereddütsüz bir şekilde yineliyorum… Bana haberi getiren aktif bir CHP Milletvekilidir. Bu haberi Kılıçdaroğlu’na “yüzde yüz” diye onaylatmıştır.”

 

İŞTE SONER YALÇIN’IN BUGÜNKÜ YAZISI

Bildiğimiz ve sıklıkla söylediğimiz şu:

– “Bir deli kuyuya taş attı; kırk akıllı çıkaramadı.”

Oysa.

“Külliye’de bir CHP’li” adlı “tiyatro oyununun” ana teması şu oldu:

– Bir akıllı kuyuya taş attı; ki “taş” CHP’dir!

– Kırk akılsız CHP’li taşı çıkaramadı!

Kim bu kuyuyu bulandıran akıllı?

“Akıllıdan” kast ettiğim Talat Atilla değil! Yanıtını aradığım Mehmet Baransu gibi Talat Atilla’nın da eline kimin “bavul” verdiği…

Evet, Talat Atilla’nın “şefi” kim? Dikkatinizi çekerim; bazı CHP’liler gibi “haber kaynağı kim” diye sormuyorum!

Kılıçdaroğlu bir süredir hep aynı konuyu dile getiriyor:

– “Erdoğan’ın kontrolündeki bir devlet kurumu, CHP’ye kumpas kurmaya çalışılıyor.” Tahminimin MİT olduğunu yazdım.

Talat Atilla, istihbarat servisinin kontrolünde mi? Çünkü:

Gazeteciliği temel heyecanı atlatma haberdir. Peki, Talat Atilla neden kendi yazmayıp gazetecileri aradı?

Bu bir haber değildi çünkü.

Bu planlanmış, iyi yazılmış, oyuncuları seçilmiş senaryoydu!

Gazetecinin haber kaynağını söylememesi saygındır. Ama ortada haber yok, kurgu var. Talat Atilla yalanı kulağına fısıldayanı ısrarla korumaktadır. Niye?