SON TV

Sosyal medya düzenlemesi için 1 ay süre tanındı

Türkiye'de günlük erişimi 1 milyonun üzerinde olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, "sosyal medya yasası"na ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeleri için 1 ay süre verildi.

Sosyal medya düzenlemesi için 1 ay süre tanındı

Kamuoyunda “sosyal medya yasası” olarak bilinen ve bugün itibariyle yürürlüğe giren “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”a ilişkin sosyal ağ sağlayıcılarına yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan başkanlığında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıya; Facebook, YouTube, Instagram, Twitter, Linkedln, TikTok, Dailymotion, Periscope, Pinterest ve VK temsilcileri katılım gösterdi. Toplantıda; BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve akademisyenler de yer aldı.

Kanunun içeriği, işleyişi, usul ve esaslarla ilgili bilgilendirme yapılan toplantıda; sosyal medya temsilcilerine yasaya ilişkin yükümlülüklerin yerine getirilmesi için 1 ay süre tanındı.

Söz konusu süre, düzenlemeyle ilgili usul ve esaslara ilişkin görüş alışverişinin yapıldığı toplantıda, yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

İlk bilgilendirmenin ağustos ayında yapıldığı sosyal ağ sağlayıcısı temsilcileri, kanun çerçevesinde yayınlanacak usul ve esaslara ilişkin görüşlerini aktardı.

Bakan Yardımcısı Sayan, görüşmeye ilişkin videoyu Twitter hesabından paylaştı.