SON TV

SPD: İç İstihbarat Başkanı Maassen görevden alınsın!

Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen üzerindeki siyasi baskı giderek büyüyor. Sosyal Demokrat Partisi, (SPD) Aşağı Saksonya Eyaleti Chemnitz Şehri’ndeki olaylara ilişkin İstihbarat Başkanı Maassen’in görevden alınmasını talep etti.

SPD: İç İstihbarat Başkanı Maassen görevden alınsın!

Almanya’da İç İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hans Georg Maassen’e yönelik siyasi tartışmalar devam ediyor. Hükümetin koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Genel Sekreteri Lars Klingbeil, Chemnitz’deki yabancı düşmanlığı içeren olaylara ilişkin yaptığı açıklamalar nedeniyle ağır eleştirilen Maassen’in görevden alınmasını talep etti. Genel Sekreter Klingbeil: “SPD yönetimi için Hans Georg Maassen’in gitmesi gerektiği artık son derece açık” dedi. Sekreter Klingbeil, Şansölye Angela Merkel’e de bir çağrıda bulunarak ‘Merkel’in derhal harekete geçmesi gerekiyor.’ Açıklamasında bulundu. Muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti de iç istihbarat teşkilatı başkanının görevden uzaklaştırılmasını talep ediyor.

BAKAN HORST SEEHOFER: MAASSENE GÜVENİYORUM

Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan sorumlu Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer; kendisine bağlı istihbarat başkanına siyaseten sahip çıktı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, bugün Alman federal meclisinde yaptığı konuşmada Maassen’e olan güveninin tam olduğunu yineledi. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partisinin lideri Horst Seehofer, Başkan Maassen’in meclisteki komisyonlara Chemnitz’teki olaylara ilişkin detaylı ve kabul edilebilir şekilde izahat yaptığını belirtti. Seehofer, Maassen’in aşırı sağ gruplara karşı ikna edici bir pozisyon sergilediğini de sözlerine ekledi.

ALMAN BİLD GAZETESİ BAŞINI YAKTI

İç istihbarat teşkilatı başkanı Maassen, geçen Cuma günü Bild Gazetesine verdiği röportajda, Chemnitz’de radikal sağcıların gösterileri sırasında yabancı gibi görünenlerin “yabancı düşmanlığına” maruz kaldığına ilişkin video görüntülerine kuşkuyla yaklaştığına işaret eden açıklamalarda bulunmuştu.

İstihbarat başkanının bu açıklamaları muhalefet partileri üzerinde tepki toplaması nedeniyle Pazartesi günü İçişleri Bakanlığı’na olaylara ilişkin bir araştırma raporu sunmuş, Çarşamba günü de Federal Meclis Denetleme Komisyonu ve İçişleri Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlamıştı.

GÖREVDEN ALINMASI İÇİN BİR NEDEN YOK 

Bakan Horst Seehofer, komisyonlardaki oturumlardan sonra yaptığı açıklamada, Maassen’in istihbarat başkanlığından alınması için herhangi bir neden kendisinin göremediğini dile getirmişti.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in bu açıklamalarına tepki gösteren Sosyal Demokrat Parti’nin SPD Gençlik Örgütü Jusos Başkanı Kevin Kühnert, Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen’in görevde kalması durumunda partisinin koalisyondaki çalışmalarına devam etmeyeceğini söylemişti. Gençlik Örgütü Başkanı Künhert, Spiegel Dergisine verdiği röportajda: “Kırmızı çizgilerimizi göstermemiz gereken bir noktadayız” demişti. Ancak SPD Meclis Grup Başkan Vekili Bayan Eva Högl, konuya ilişkin demeçlerinde, İstihbarat Başkanı Hans Georg Maassen yüzünden koalisyonu terk etmeyeceklerini” vurgulamıştı.

İSTİHBARAT RAPORUNU ÖNCEDEN SIZDIRDI MI?

AfD eski genel başkanına bilgi sızdırdığı iddiaları sürerken, Alman Devlet Yayın Kuruluşu ARD’de yayınlanan Kontraste programı, Maassen’in Anayasayı Koruma Teşkilatı 2017 yılı raporundaki bazı bilgileri, kamuoyuna açıklanmasından önce sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinden siyasetçilere verdiği iddia edilmişti.

MAASSEN BAZI BİLGİLERİ PAYLAŞTI

AfD’li milletvekili Stephan Brandner, Kontraste’ye yaptığı açıklamada, 13 Haziran’da yaptıkları görüşmede Maassen’in henüz açıklanmamış olan “Anayasayı Koruma Teşkilatı raporunda yer alan bazı rakamları” aktardığını da söylemişti. Stephan Brandner, Maassen ile gerçekleştirilen görüşmede terörle bağlantısı olma potansiyeli taşıyan İslamcılar ile Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın genel bütçesi hakkında konuştuklarını aktarmıştı. Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın yıllık raporu, bu görüşmeden yaklaşık beş hafta sonra kamuoyuna açıklanmıştı.

İÇ İSTİHBARAT TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ YALANLADI

Ancak İstihbarat Başkanı Maassen, ARD TV programında öne sürülen iddiaları kesin bir dille reddetti. Anayasayı Koruma Teşkilatı Basın Müşaviri Fransız haber ajansı AFP’ye: “TV programında ileri sürülen tüm iddiaları kesinlikle reddediyoruz” diye açıklamada bulundu. Başkan Maassen’in İçişleri Bakanlığı’nın isteği üzerine mecliste grubu bulunan tüm siyasi partilerin grup başkanlarıyla görüşmelerde bulunduğunu belirten İç İstihbarat Teşkilatı Basın Müşaviri, tv programında bazı bilgi ve belgelerin sanki yasalara aykırı bir şekilde iletildiği izlenimi verildiğini belirtti.