SON TV

Sri Lanka’daki patlamada 2 Türk hayatını kaybetti

Sri Lanka'da üç otel ve üç kilisede patlama meydana geldi. Patlamalar nedeniyle 185 kişi hayatını kaybederken, 469 kişi de yaralandı. Saldırıda ölenlerin ikisinin Türk vatandaşı olduğu bildirildi.

Sri Lanka’daki patlamada 2 Türk hayatını kaybetti

Güney Asya ülkesi Sri Lanka’da peş peşe patlamalar yaşandı. Üç otel ve üç kilisede eş zamanlı patlamaların gerçekleştiği bildirildi.

Polis saatler sonra hayvanat bahçesi yakınında bir patlamanın daha meydana geldiğini bildirmiş patlamaların sayısı 7’ye yükselmişti.

Yedinci patlamanın ardından bir patlama daha meydana geldi.

Böylece ülkede yaşanan patlama sayısı sekize yükselmiş oldu.

Ülkede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Öte yandan sosyal medya platformlarına erişim durduruldu.

Patlamalar nedenilye 185 kişi ölürken 469 kişi de yaralandı. Ölü sayısının artacağı belirtiliyor.

Sri Lanka basınında ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceği belirtildi. BBC’nin, hastane kaynaklarına dayandırılan haberinde de hayatını kaybedenler arasında en az 9 yabancı uyruklu kişinin bulunduğu kaydedildi.

Sri Lanka polisi patlamaların intihar saldırısı olabileceği ihtimalini değerlendiriyor.

Yerel medya patlamalarn Kochchikade, Katana ve Batticaloa’daki kiliselerde ve de Colombo’daki otellerde meydana geldiğini duyurdu.

İlk patlamalar kiliselerde oldu ardından otellerde meydana geldi. Kiliselerin ardından Colombo’daki Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerinde peş peşe patlamalar meydana geldi.

Yaralı sayısının fazla olması nedeniyle ülkede kan bağışı çağrısı yapıldı.

Sri Lanka Devlet Başkanı Maithripala Sirisena, patlamalar nedeniyle şoke olduğunu belirterek, sükunet çağrısında bulundu.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, korkakça saldırıları güçlü biçimde kınadığını belirterek, “Tüm Sri Lankalılara bu trajik dönemde bir arada ve güçlü kalmaları çağrısında bulunuyorum.” dedi.

Maliye Bakanı Mangala Samaraweera da Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, patlamaları, “çok sayıda masum insanın ölümüne yol açan, çok iyi koordine edilmiş anarşi ve kargaşa yaratma girişimi” olarak nitelendirdi.

Sri Lanka basını ölen ve yaralananlar arasında turistlerin olabileceğini yazdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu saldırıya ilişkin, “Kilise ve otellerdeki masum insanları hedef alan terör saldırılarını lanetliyorum” açıklamasını yaptı.

Ntv