SON TV

SSK ve Bağ-Kur emeklisine müjde! Emekli maaşlarına ekstra zam geliyor…

Emeklilere yapılan yeni yıl zammı sonrası Ocak ayının 3'ünde enflasyon verilerinin açıklanması ile zamlı maaşlar ile ilgili rakamlar açıklanmıştı. Ocak ayı boyunca SSK ve Bağ-Kur'lu emeklilerin zamlı maaşları devlet tarafından hesaplarına yatırılmıştı. Ramazan ve Kurban bayramı önceleri de 1000'er lira ikramiyelerini alacak olan vatandaşlar için bir diğer güzel haber de Şubat ayı için, 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi için Şubat ayı zam niteliğinde olacak.150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi için Şubat da zam ayı olacak. Gelirlerde 340 liraya varan artış yaşanacak. 1000 liranın altında emekli aylığı kalmayacak. Peki Şubat ayı emekli maaş farkları nasıl yatacak? İşte yeni emekli zammı ile ilgili detaylar...

SSK ve Bağ-Kur emeklisine müjde! Emekli maaşlarına ekstra zam geliyor…

Ocak zamlarına kavuşan 12.3 milyon emekliye yüzde 10’un üzerinde zam yapılmış ve emekliler yeni yıla mutlu girmişti. 150 Bin SSK-Bağ-Kur’lu emekli vatandaşlara ise bu ayda zam var. Emekli maaşlarında 340 TL’ye varan artış olacak. Böylelikle, 1000 TL’nin altında emekli maaşı olan olmayacak. Bu imkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile sağlandı.

Emekli vatandaşlar, yeni yıl zammı konusunda bir süre beklemede kaldıktan sonra Ocak ayının 3’ünde enflasyon verilerinin açıklanması ile zamlı maaşları ile ilgili meraklarını gidermişlerdi. Ocak ayı boyunca SSK ve Bağ-Kur’lu emeklilerin zamlı maaşları devlet tarafından hesaplarına yatırılmıştı. Ramazan ve Kurban bayramı önceleri de 1000’er lira ikramiyelerini alacak olan vatandaşlar için bir diğer güzel haber de Şubat ayı için, 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisi için Şubat ayı zam niteliğinde olacak. Maaşlarda 340 liraya varan yükselmeler olacak. Peki Şubat ayı emekli maaş farkları nasıl gerçekleşecek? İşte tüm ayrıntılarıyla yeni emekli zammı…

1000 LİRADAN AZ OLMAYACAK

Düzenlemeye göre; malullük ve yaşlılık sigortasından ödenen aylıklar ile her ay itibarıyla yapılan ödemeler toplamı, dosya bazında yapılacak ek ödeme dahil bin liradan az olamayacak.

Yani ek ödeme dahil bin liranın altında emekli maaşı kalmayacak. Bu kapsamda, maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olanlara, Şubat’tan itibaren bin lira ödenmeye başlanacak.

Maaşı 660 ile 999 lira arasında olan emeklilerin geliri artacak. Emeklilerin gelirinde 340 liraya varan artış gerçekleşecek.

Gerçek maaş ile bin lira ödeme arasındaki fark Hazine’den tahsil edilecek. Yani emeklinin maaşı 660 lira ise bin lira ödenmeye başlanacak, 340 liralık fark Hazine’den karşılanacak.

VEFAT ETMİŞSE HAK SAHİBİNİN YAKINI YARARLANACAK

Maaşı ek ödeme dahil bin liranın altında olan emekli vefat etmişse, artıştan hak sahibi yakınları yararlanacak.

Dul ve yetim maaşı alanların aldıkları maaşlarda da hisseleri oranında artış yaşanacak.

Toplam alınan maaş bin liranın altında kalmayacak.

Örneğin; emeklinin maaşı 660 lira ise eşine 330, 2 çocuğuna 165’er lira ödeniyordu. Şimdi eşe 500, çocuklarına 250’şer lira ödenecek.

Takvim

ETİKETLER: