SON TV

Sulh Ceza’nın serbest bıraktığı 19 mahrem imama dikey itiraz

Ankara'da FETÖ'nün Jandarma Komutanlığı yapılanmasında deşifre olduktan sonra gözaltına alınan 19 mahrem imam sevk edildikleri nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından haklarındaki delillere rağmen serbest bırakıldı. Sulh ceza hakimliklerinin tutuklama ve adli kontrol kararlarına karşı getirilen 'dikey itiraz usulü' sonucunda, asliye ceza mahkemesine savcılığın yaptığı itiraz sonucunda 19 mahrem imamın tümüne tutuklama kararı çıktı.

Sulh Ceza’nın serbest bıraktığı 19 mahrem imama dikey itiraz

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM ile SİBER Daire Başkanlıklarınca yapılan çalışma sonrasında, örgütün Jandarma Genel Komutanlığını hedef alarak içerisinde yuvalanan ve ‘mahrem imam’ oldukları tespit edilen 2’si görevde kamu personeli, 74’ü daha önce ihraç edilmiş kamu görevlisi, 56’sı özel sektör çalışanı olmak üzere 132 mahrem imamın yakalanması için operasyon düzenlendi. Ankara Emniyetinin operasyonuyla zanlılardan 19’u yakalandıktan sonra ifadeleri alınıp mahkemeye sevk edildi. Mahrem imamlar haklarında elde edilen birçok delile rağmen Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı.

DİKEY İTİRAZ DEVREYE GİRDİ
Sulh Ceza Hakimliğinin tutuklama ve adli kontrol kararlarına yönelik itirazların başka bir sulh ceza hakimliği yerine bir üst mahkeme olan Asliye Ceza Mahkemelerine yapılmasına yönelik kanun değişikliğinin ardından serbest bırakılan 19 mahrem imam hakkında verilen karara ‘dikey itiraz usulü’ ile itiraz edildi.

TAMAMI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKTI
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunun yaptığı başvuru sonrasında itirazı inceleyen Asliye Ceza Mahkemesi serbest bırakılan 19 mahrem imam hakkında da tutuklama kararı çıkardı. Serbest bırakılan 10 mahrem imam yakalandıktan sonra cezaevine konulurken 9 mahrem imamın ise arandığı öğrenildi.