SON TV

Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayetinde dublör kullandıklarını kabul etti

Suudi Arabistan'dan Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin yeni açıklama geldi. Amerikan haber ajansı AP'ye konuşan bir Suudi yetkili, Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasını gizlemek için dublör kullandıklarını kabul etti.

Suudi Arabistan, Kaşıkçı cinayetinde dublör kullandıklarını kabul etti

Amerikan AP haber ajansı, Suudi Arabistan’daki kaynaklarıyla konuşarak, Cemal Kaşıkçı’nın kıyafetlerini ve gözlüğünü kullanarak, Suudi gazetecinin kayboluşunu gizlemeye çalışan dublörü teyit etti.

Ajansa konuşan iki üst düzey Suudi yetkili, dublörün amacının “Kaşıkçı’nın İstanbul Başkonsolosluğu’ndan çıkarılarak güvenli bir yerde sorgulanması” olduğunu söyledi.

İsimlerinin açıklanmamasını şart koşan Suudi yetkililer, “önceki Kral Abdullah’ın verdiği talimat doğrultusunda Kaşıkçı’yı ülkesine ulusal diyalog için döndürmeye çalıştıklarını” savundu.

Ancak Kaşıkçı’nın bağırması üzerine müdahale edildiği ve Suudi gazetecinin yanlışlıkla yaşamını yitirdiği öne sürüldü.

Suudi yetkililerin anlatımına göre, 15 kişilik sorgu ekibindeki 9 kişi bir Türk işbirlikçiyle birlikte cesedi sarıp konsolosluktan uzaklaştırdı.

Associated Press, Suudi yetkilinin Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasını gizlemek için dublör kullandıklarını kabul ettiği iddiasında bulundu.

KAŞIKÇI CİNAYETİNDE, DUBLÖR NUMARASI KAMERAYA YANSIDI

Sabah gazetesi istihbarat bölümünün edindiği bilgilere; Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğü anlaşılan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın dublörünün görüntüleri ortaya çıktı. Kaşıkçının konsolosluktan sağ salim çıktığını göstermek için yapılan dublör numarası güvenlik kameralarına da yansıdı.

KAŞIKÇI’NIN GÖZLÜK VE KIYAFETLERİYLE KONSOLOSLUKTAN ÇIKTI

Şahsın, Suudi gazetecinin konsolosluğa girmesinden yaklaşık 2 saat sonra Kaşıkçı’nınkine benzer yapma sakal, Suudi gazetecinin gözlük ve kıyafetleriyle konsolosluğun arka kapısından çıktığı kameralara yansıyor.

GECE SAATLERDE ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN AYRILDI

Günün ilerleyen saatlerinde Sultan Ahmet Camii’nde görülen Madani’nin bir süre sonra farklı kıyafetler giydiği, akşam 22.25 civarı otelden, gece 01.25’te de İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ayrıldığı görülüyor.

DUBLÖR MEDENİ KİMDİR?

Arap basınında yer alan bilgilere göre, Medeni, Suudi Arabistan’da mühendislik alanında faaliyet gösteren kamuya ait bir dairede müdür olarak görev yapıyor.

Medeni ayrıca bazı fotoğraflarda iç dekorasyonu itibariyle Suudi Arabistan’daki sarayları andıran mekanlarda birtakım kişileri karşılarken görülüyor.

Bu da Medeni’nin Riyad yönetimine ve özellikle de Veliaht Prens Muhammed bin Selman’a yakın bir isim olduğuna işaret ediyor.