SON TV

Suudi Arabistan’dan Trump’a Cemal Kaşıkçı tepkisi!

Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasının arkasından Suudi Arabistan'ın çıkması durumunda, Riyad'ı ağır şekilde cezalandırabileceklerini ifade eden ABD Başkanı Trump'a cevap geldi. Suudi Arabistan'dan yapılan açıklamada ABD'nin Kaşıkçı konusunda atacağı adımlara aynı şekilde yanıt verileceği belirtildi.

Suudi Arabistan’dan Trump’a Cemal Kaşıkçı tepkisi!

Suudi Arabistan, ABD Başkanı Donald Trump’ın kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’yla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Riyad’dan yapılan açıklamada, Trump’ın ‘tehditlerinin’ reddedildiği belirtilirken, ‘atılacak herhangi bir adıma daha büyük şekilde’ yanıt verileceği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump, NBC’ye verdiği röportajda Kaşıkçı’nın kaybolmasının arkasında Suudi yetkililerin olduğu kanıtlanırsa ‘ciddi cezalar’ verileceğini belirtmişti. Trump konuşmasında Suudi Arabistan’ın iddiaları kesin bir şekilde yalanladığını da vurgulamıştı.

Dün röportajın sadece bu kadarı yayımlandı. Ancak programın tamamı bugün ekranlarda olacak.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğu’nun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Tehdit gibi açıklama

Ay başında ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’i, ABD’nin askeri desteği olmazsa iki haftada iktidarını kaybedebileceği ve bunun bedelini ödemesi gerektiği konusunda uyardığını ifade etmişti.

Göreve geldikten sonra ilk yurt dışı gezisini yaptığı Suudi Arabistan’dan yüz milyarca dolarlık anlaşmayla dönen ABD Başkanı Donald Trump, Mart ayında Beyaz Saray’da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı ağırlamıştı.

İki liderin samimi görüntülerinin ardından Trump’ın yaptığı bu açıklama, Prens için büyük bir şok anlamına geliyor.

Milliyet