SON TV

Suudi heyet, Konsolos’un konutunda

İnceleme heyetindeki Suudi yetkililer Konsolosluk konutuna geldi.

Suudi heyet, Konsolos’un konutunda

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması olayıyla ilgili 11 Suudi yetkili, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na ait konuta geldi.

Cemal Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili yapılan incelemeler neticesinde Suudi bir heyet, İstanbuldaki Suudi Arabistan Konsolosluğu’nun konutunda inceleme yapıyor.

Türkiye’den dün ayrılan Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed Uteybi’nin Levent’teki konutuna 4 sivil ve bir resmi araç giriş yaptı.

Araçlarda, Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin oluşturulan çalışma grubundaki Suudi yetkililerin bulunduğu belirtildi.

Bu arada, Türk heyetin de inceleme ve arama için konuta gelmesi bekleniyor.

Kaşıkçı’nın başkonsolosluğa girmesinin ardından kendisinden haber alınamamasıyla ilgili Türkiye ve Suudi Arabistanlı yetkililerden oluşan ortak çalışma grubu kurulmuş, grup ilk toplantısını İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleştirmişti.

Ortak çalışma grubunda yer alan Türk ve Suudi yetkililer ile olay yeri inceleme ekipleri, önceki gün akşam saatlerinde geldikleri konsolosluk binasında 9 saat süren inceleme yapmıştı.

Kısa süre içerisinde terörle mücadele, asayip ve olay yeri inceleme ekiplerinin de konsolosluk konutuna ulaşması bekleniyor. Konutta, Başkonsolosluk binasında yapılan incelemeye benzer bir inceleme yapılması bekleniyor.

2 EKİM’DEN BERİ KAŞIKÇI’DAN HABER ALINAMIYOR

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde yazılar yazan Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim Salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gittikten sonra bir daha haber alınamamıştı.

Emniyet kaynaklarınca yapılan değerlendirmede, Kaşıkçı’nın gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’ndan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbul’a gelen ve aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.