SON TV

Suudi yönetimi Kaşıkçı’nın eşini alıkoymuş

Fikriyat Sitesi’nin yazarı Mustafa Özcan, Cemal Kaşıkçı’nın hayatını köşe yazısına taşıdı. Yazar, Suudi Arabistan’ın kara kutusu olarak tanımladığı gazetecinin yaşamından ilginç anekdotlar iletti. Yazıda, Suudi Arabistan yönetiminin Kaşıkçı’nın eşiyle birlikte ülkeden ayrılmasına müsaade etmediğine, Kaşıkçı'dan boşanması için eşinin Suudi rejimi tarafından zorlandığına değinildi.

Suudi yönetimi Kaşıkçı’nın eşini alıkoymuş

Dünya gündeminde yer alan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın kaybolması ya da öldürülmesi olayıyla ilgili her geçen gün yeni bir bilgi ortaya çıkıyor. Onlardan biri de bugünkü Fikriyat gazetesi sitesinin yazarlarından Mustafa Özcan’ın kaleme aldığı “Kara kutu” başlıklı yazısında yer aldı.

Cemal Kaşıkçı, Suudi yönetimine muhalif bir gazeteci olarak biliniyor. Suudi yönetimini eleştiren yazılar kaleme alması Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yönetime gelmesi ile birlikte Suudi yönetim ile muhalif gazeteci arasında sorunlar ortaya çıktı. İki yıl kadar önce ülkesinde tutuklanan Kaşıkçı, bir ay sonra serbest bırakmış, ardından ülkesini terk ederek ABD’ye yerleşmişti.

SUUDİ YÖNETİM EŞİNİ ALI KOYDU

Gazeteci – yazar Mustafa Özcan da köşesinde Kaşıkçı’nın ülkeden ayrılırken eşinin Suudi yönetim tarafından el konulduğuna değindi. Köşe yazısında Özcan: “Suud rejimi kontrol altında olması için sorunlu ve pürüzlü olarak çıktığı ülkesine veya ağılına geri dönmesi için onu ikna etmeye çalışmıştır. Suudi Arabistan’dan çıkarken eşini alıkoyuyorlar, beraberinde göndermiyorlar. Aksine eski eşini boşanmaya ve kendisinden ayrılmaya zorluyorlar. Daha doğrusu beraberinde alıp götürmesine müsaade etmiyorlar” diye yazdı.

ÖZCAN “TUZAĞA DÜŞÜRÜYORLAR”

Mustafa Özcan, eşinin Dünya İslam Birliği genel sekreterlerinden olan Abdullah Ömer bin Nasif’in kızı ile evli olduğunu belirtti. Suud yönetiminin Emevi yöntemiyle hareket ettiğini belirten Özcan, “Biatı bozduysan karın da boş olur’ anlayışıyla yaklaşıyor ve eşini alıkoyuyorlar” dedi. Kaşıkçı’nın bir yıl boyunca Amerika’da bekar hayatı yaşadığına değinen Özcan sonrasında Türkiye’ye gidip gelişlerinde Hatice Cengiz ile tanıştığını anlattı.

Özcan, köşe yazısında “Türkiye’ye gelip gidişlerinde olmalı Hatice Cengiz ile tanışıyor ve bu vesile ile aile özlemi yeniden depreşiyor. Yeniden aile kurarak bu depreşen özlemini gidermek hem de istikrarlı bir yaşama adım atmak istiyor. Lakin Suudi Arabistanlılar bu süreci muhkem bir tuzağa dönüştürüyorlar. Çıkarken eşini bırakmadıkları gibi yeniden yuva kurmak istediğinde de yine onu kendi haline bırakmıyorlar” diyerek tuzağa düşürüldüğüne dikkat çekti.

“ÇOCUKLARINI TANIKLIĞA ZORLADILAR”

Suudi yönetiminin ülkesine dönmesini telkin ettiklerinden bahseden Özcan, istediklerine ram olmayınca da ortadan kaldırıyorlar, kaybediyorlar. Kısaca ailesi üzerinden kendisine ulaşıyorlar. Kaybolduktan sonra çocuklarını da rejim lehine tanıklık yapmaya zorluyorlar” diyerek Suudi rejimin baskılarına örnek verdi.

Kaşıkçı, İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na boşanma kâğıdı için gitmiş, Suudi yönetimi 2 Ekim 2018 tarihinde gelmesini söylemişti. 2 Ekim günü konsolosluğa gittiğinden beri gazeteci kayıp…

0/5 (0 Reviews)
ETİKETLER: