SON TV

HSK’dan kritik toplantı! Adliyeler kapatılacak mı?

HSK’dan kritik toplantı! Adliyeler kapatılacak mı?

Artan vaka ve vefat sayısının ardından Türkiye, Ramazan başlangıcı ile beraber kısmi kapanmaya girmişti. Yaklaşık 2 haftadır uygulanan kısmi kapanma ile birlikte vaka ve vefat sayılarında gözle görülür bir düşüş yaşandı. Ancak vaka sayısının halen 30 binli seviyelerde olması, vefat sayısının da 300’lü rakamlarda seyretmesi, yeni tedbirlerin alınıp alınmayacağı sorularını ortaya çıkardı.

Kabine Toplantısı’na çevrilen gözler, çıkacak kararları bekliyordu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan kritik toplantının ardından Türkiye’nin vaka hedefinin 5 bin olduğunu belirtti. Bununla birlikte, Tüm ülkede geçerli olmak üzere, 29 Nisan 19.00’dan 17 Mayıs 05.00’a kadar sürecek tam kapanmanın uygulayacağını belirtti.

ADLİYELER KAPANIYOR MU?

Bu kapanma süreci sonrası gözler adliyelere çevrildi. Yargı mensupları, adliye çalışanları ve vatandaş adliyelerin bu süreç içerisinde kapanıp kapanmayacağını sormaya başladı.

HSK TOPLANACAK

SON.TV konuyla ilgili önemli bir bilgiye ulaştı. Edinilen bilgiye göre, Hakimler ve Savcılar Kurulu bugün bir toplantı gerçekleştirecek. Bir değişiklik olmaz ise geçen yıl alınan ve süreleri de kapsayacak şekilde benzer bir tavsiye kararı alınacağı öğrenildi.

Sorumluluk ve mağduriyet yaşanmaması için Perşembe sonrası adliyelerin 17 Mayıs tarihine kadar tatil edileceği öngörüsü ile planların yapılması önerildi.