SON TV

Tanıyanlar Ara Güler’i bu sözlerle anlattı

90 yaşında yaşamını yitiren usta fotoğrafçı Ara Güler'in ardından Güler'i tanıyan siyaset, sanat ve akademi dünyasından isimler Ara Güler'i anlattı

Tanıyanlar Ara Güler’i bu sözlerle anlattı

İstanbul’da hastaneye kaldırılan doğayen fotoğrafçı Ara Güler, 90 yaşında yaşama veda etti. Güler’in doktorların tüm müdahalesine rağmen kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Habertürk’ün haberine göre, tanıyanlar usta fotoğrafçı Ara Güler’i bu sözlerle anlattılar:

BEYOĞLU BELEDİYE BAŞKANI AHMET MİSBAH DEMİRCAN: BİR BEYOĞLU İNSANIYDI

Ara Güler Beyoğlu ile özdeşleşmişti. Bir Beyoğlu insanıydı. Yakından ilişkimiz vardı. Dünyanın en önemli siyasetçileri ve sanatçılarıyla röportajlar yapmış. Milyonlarca kare biriktirmiş. En önemli kaynaklardan biri Ara Güler’in çektiği fotoğraflardır. Arşivine dönüş bakıyorsunuz nerede ne oldu oradan görüyorsunuz. Ara Güler’in hayatı bambaşka bir hayat. Herkesin kalbini kazanmıştı.

Hepimizin başı sağolsun. Onun fotoğraflarının döneminde büyüdüm. O dönem benim aklımdan çıkmıyor. O İstanbul beni çok etkilemişti. Yaşatan ve hepimize hatırlatan odur. Asi bir çocuk olduğunu söylemek mümkün. Anadolu ve İstanbul kökenli bir Ermeni seçkin ailesinden geliyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinden. O düzenli bir ticaret ve iş yerinin başında oturmaktansa ve ya tahsiline devam edip yurt dışına gidip çalışmayı tercih etmemiştir. Fotoğraf makinesinin peşinden koşan asi bir çocuk, zor bir delikanlıydı. Çok güzel bir miras bıraktı.

GAZETECİ-FOTOĞRAFÇI ERCAN ARSLAN: FOTOĞRAFLARI SAYESİNDE GEÇMİŞLE BAĞLANTI KURACAĞIZ

Ara Güler, Türk basın fotoğrafında çıtayı çok yükseğe koydu. Foto muhabirliğinin altını çizmesi bizim için çok önemliydi. Bu ülkenin ve dünyanın görsel belleğine çok önemli fotoğraflar kattı. Ara Güler fotoğrafları sayesinde İstanbul’un güzel anlarını gördük. Ara Güler’in fotoğrafları sayesinde geçmişle bağlantı kuracağız.

ETİKETLER: