SON TV

Tarım ve Orman Bakanlığı 91 firmayı ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığı 91 firmayı ifşa etti

Tarım ve Orman Bakanlığı, vatandaşların sağlığını korumaya, gıdada taklit ve tağşiş yapanlara göz açtırmamayı sürdürüyor.

Bu doğrultuda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi eklendiği belirlenen toplam 91 firmaya ait 113 parti ürün Bakanlık Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, vatandaşın sağlığı söz konusu olduğunda kimsenin gözünün yaşına bakılmayacağının altını çizerek bu kapsamda son olarak 91 firmanın 113 parti ürününü ifşa ettiklerini duyurdu.

İFŞA EDİLEN ÜRÜNLERİN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerini Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütüyoruz.

ALO İHBAR HATTI

Her zaman söylediğim gibi en etkin denetimci vatandaşımızdır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde; Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikâyet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır. Bir usulsüzlük gördükleri anda vatandaşlarımızın Alo 174 Gıda İhbar Hattı ve 0501 174 0 174 numaralı WhatsApp Gıda İhbar Hattı aracılığı ile bize ulaşmalarını, şikayetlerini iletmelerini rica ediyorum.”

Son ifşa ile birlikte, kamuoyu duyurusunun ilk yapıldığı 2012’den beri beri 609 firmaya ait 3 bin 605 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunuldu.