SON TV

TBMM 7 HSK üyesini seçti

TBMM 7 HSK üyesini seçti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak 4 isim yargı camiası tarafından merakla beklenirken, Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyonun belirlediği 21 kişilik aday liste içerisinden 7 üye belirlendi. Buna göre, Bilal Temel, Aysel Demirel, Ergün Şahin, Ömür Topaç, Sinan Esen, Cumhur Şahin ile Hamit Kocabey HSK üyeliğine seçildi.

7 İSİM BELİRLENDİ

Yargı teşkilatınca merakla beklenen HSK üye seçimleriyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. 13 üyeden oluşan HSK’nın başkanı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile doğal üyesi Adalet Bakan Yardımcısı Hasan Yılmaz dışındaki 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da dolacak. Buna göre, TBMM’de Karma Komisyon tarafından belirlenen 21 aday için oylama işlemi TBMM Genel Kurulunda yapıldı.

TBMM’de seçilecek 7 üye için Anayasa ve Adalet Komisyonlarından oluşturulan Karma Komisyon geçtiğimiz günlerde toplanarak 114 aday adayı arasından 21 adayı belirlemişti. Bu kapsamda, avukatlardan Bilal Temel, Alaaddin Varol ve Önder Ataseven, Danıştay üyelerinden Aysel Demirel, Musa Heybet ve Lütfiye Akbulut, Yargıtay üyelerinden Ergün Şahin, Faruk Şener ve Ahmet Kar AK Parti’nin adayı olarak gösterilirken, avukatlardan halihazırda HSK Birinci Dairesi Üyesi olan tecrübeli isim Hamit Kocabey, Arzu Sonsuz ve Aydın Akpınar MHP’nin adayı olarak belirlenmişti. Yargıtay üyeleri Sinan Esen, Reşat Koparan ve Sevinç Türközmen, öğretim üyelerinden Cumhur Şahin, Mehmet Altunkaya ve Müslüm Akıncı İyi Parti’nin adayı olarak gösterilirken, Yargıtay üyeleri Ömür Topaç, Nevzat Özsoy ve Zeynep Şahin CHP’nin adayı olarak gösterildi. TBMM Genel Kurulunda yapılan oylama sonrasında, AK Parti’nin adayları Bilal Temel, Aysel Demirel ve Ergün Şahin, MHP’nin adayı Hamit Kocabey, İyi Parti’ni adayları Sinan Esen ve Cumhur Şahin ile CHP’nin adayı Ömür Topaç HSK üyeliğine seçildi.

4 ÜYEYİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ATAYACAK

TBMM Genel Kurulunda seçilecek 7 ismin haricinde, geriye kalan 4 üye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atayacağı isimler, birinci derece veya kürsüdeki hakim savcılardan oluşacak.