SON TV

TBMM’de HSK üyeliği başvurusu hareketliliği! HSK başvuruları için son gün 22 Nisan!

TBMM’de HSK üyeliği başvurusu hareketliliği! HSK başvuruları için son gün 22 Nisan!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Meclis tarafından Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyelik için, şartları taşıyan aday adaylarının 22 Nisan Perşembe gününe kadar TBMM Başkanlığı’na başvuru yapmalarını duyurmuştu. SON TV’nin edindiği bilgilere göre, 22 Nisan’da son bulacak başvurular için 40 isim TBMM’ye resmi başvurusunu yaptı. Başvuru yapan bazı isimlere ise SONTV ulaştı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile bakan yardımcısı Hasan Yılmaz’ın doğal üye olduğu Hakimler ve Savcılar Kurulu’na 4’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan 7’si Türkiye Büyük Millet Meclisi, tarafından seçilen 11 üyenin görev süresi 7 Haziran’da bitiyor. HSK’ya Meclis tarafından seçilecek 7 üye için TMBB Başkanlığından duyuru yapıldı.

SON BAŞVURU 22 NİSAN’DA

TBMM Başkanlığı’ndan yapılan duyuruda, Anayasa’nın 159. Maddesi ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun 18 ile 20’nci maddeleri gereğince, TBMM tarafından, üçü Yargıtay üyeleri, biri Danıştay üyeleri ve üçü nitelikleri kanunda belirtilen yükseköğretim kurumlarının hukuk dallarında görev yapan öğretim üyeleri ile avukatlar arasından olmak üzere, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na yedi üye seçimi yapılacağı belirtildi. Duyuruda şartlara haiz bulunan ilgililerin, belgeleriyle 22 Nisan 2021 Perşembe günü saat 18:00’e kadar, “Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Genel Evrak Birimi TBMM Ziyaretçi Kabul Binası 2. Kat No:223 06543 Bakanlıklar/ANKARA” adresine şahsen başvurmaları gerektiği vurgulandı.

40 KİŞİ RESMİ BAŞVUSUNU YAPTI

HSK seçimi dolayısıyla kulisler de hareketlenmeye başladı. Edinilen bilgilere göre, TBMM’ye yargı camiasından başvuru yapan HSK üye aday sayısı 40’a ulaştı.

İŞTE BAZI İSİMLER

HSK üyeliği için başvuran isimlerden bazıları da kulislerde konuşulmaya başladı. Buna göre, Eski HSK genel sekreteri Fuzuli Aydoğdu, eski HSK Genel Sekreteri ve Yargıtay üyesi Bilgin Başaran, Yargıtay eski tetkik hakimi Mustafa Yapıcı, CHP’den eski HSK üyesi olan Ömür Topaç, Fehmi Tosun, Ergun Şahin, Ahmet Sezer ve Serdar Mutta’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne başvuru yapan 45 isim arasında olduğu öğrenildi.