SON TV

Teknoloji tutkunları Teknofest’te buluşuyor

Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 20-23 Eylül’de İstanbul Yeni Havaalanı’nda başlayacak. Gençler, roket fırlatmaktan, büyük sistemleri bloke etme, Hack İstanbul yarışmasına kadar 12 farklı kategoride mücadele edecek.

Teknoloji tutkunları Teknofest’te buluşuyor

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen, Teknoloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 20-23 Eylül’de İstanbul Yeni Havaalanı’nda kapılarını açacak. Havacılık, uzay teknolojileri, yazılım, robotik kodlama gibi geleceğin akıllı ürünlerini keşfedecek gençleri destelemek için düzenlenen Teknofest İstanbul’a girişler ücretsiz olacak.

FESTİVALE GİRİŞLER ÜCRETSİZ

Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen festival, önümüzdeki hafta perşembe günü başlayacak ve birbirinden renkli etkinliklere sahne olacak. Dört gün devam edecek festivalde; teknoloji üretmeye meraklı gençler roket fırlatmaktan, büyük sistemleri bloke etme, Hack İstanbul yarışmasına kadar 12 farklı kategoride mücadele edecek. Girişlerin ücretsiz olduğu festivale 40 noktadan belediye otobüsleri kaldırılacak.

12 FARKLI KATEGORİDE TEKNOLOJİ YARIŞMALARI

Gençlere 2 milyon liraya yakın malzeme desteği 2 milyon liraya yakın da para ödülü verilecek. Teknofest İstanbul, Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmalarının yanı sıra havacılık gösterileri, seminerler, uluslararası girişim zirvesi ve aktiviteleri ziyaretçilerine sunacak. Festivalin en önemli bölümünü ise 12 farklı kategoride düzenlenen teknoloji yarışmaları oluşturacak. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmeleri desteklenecek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yarışmacılara yaklaşık 2 milyon liralık malzeme desteği sağlarken, 2 milyon lira da mükafat koydu.

Selçuk Bayraktar

Bayraktar: “Tam bağımsız Türkiye için hayal et, araştır, geliştir, üret”

Dün İstanbul’da gazete yöneticileriyle bir araya gelen Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı Başkanı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, festival ile ilgili Baykar’ın merkezinde bilgiler verdi. Bayraktar “Tam bağımsız Türkiye için hayal et, araştır, geliştir, üret” sloganını seçtiklerini, bugün insansız silahlı hava araçlarını üreten Türkiye’nin gelecekteki yeni beyinlerini bu festival ile gün yüzüne çıkartmayı hedeflediklerini söyledi.

HAVACILIK ALANINDA EKSİKLİK HİSSEDİYORUZ

Türkiye’nin havacılık alanında köklü bir geçmişe sahip olduğunu aktaran Bayraktar, “Takiyüddin, Hezarfen Ahmet Çelebi, Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ gibi değerlere sahibiz. Ama havacılık alanında ülkemizde eksiklik hissediyoruz. Bu festivalin çıkış noktası da zaten bu. Öte yandan içinden geçtiğimiz teknoloji devrimi bize fırsat sunuyor. Yarışa başlama noktasının görece eşitlendiği bu dönemde, devam eden değişimi ve ihtiyaçları iyi okuyarak teknoloji geliştirme yarışına erken katılan ülkeler, bu kazanımlarla makası kapatma fırsatı yakalıyor” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA FESTİVAL’E KATILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da gençlere ödül vermek için festivale katılacağını belirten Bayraktar, “Rekor katılım var. İnşallah daha sonraki festival Atatürk Havalimanı’nda yapılacak. Festivalde 80’den fazla uçak olacak. Festivalde büyük paydaş sponsorlar var. Bu festival onlar ve hepimiz için ciddi bir yetişmiş insan kaynağı olacak” açıklamasında bulundu.

DÜNYANIN EN İYİ HACKERLARI GELİYOR

Türkiye ve yurt dışından festivale büyük ilgi gösterildiğini belirten Bayraktar, “İnsansız savaşan uçak yarışması var; roket yarışması var” dedi. Yarışmanın bir ABD ve bir de Türkiye’de yapıldığını anlatan Bayraktar, şunları kaydetti: Şimdi bu roketi yapan çocuklar gelecekte Elon Musk’ın yaptığı işi yapacak. Biz önünü kesmezsek bu gençler bunu yapacaklar. Aynı gençleri ABD’ye koyuyorsunuz Aziz Sancar oluyor. Kardeşlerimiz ilkleri oynayacaktır. Dünyanın en iyi hacklerları katılıyor. Türkiye’den inanılmaz ilgi var. Bu alanda bir açlık var. 25 farklı ülkeden 65 en iyi drone yarışmacısı katılacak. Hacker yarışmasına ise 2 bin 357 kişi başvurdu. Dünyanın ey iyi hackerları geliyor. Ziyaretçi sayısı 200 bini geçecek. Festivalde 2 bin takım bu da 8 bin öğrenci ediyor. Dünyanın en iyi girişimlerini davet ettik. 60 ülkeden fazla binin üzerinde başvuru var. Enerji, gıda, tarım gibi konularda. Finalde 200 girişimi sahneye çıkaracağız; 100 tanesi Türk olacak.”

MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNİ HIZLANDIRMAK AMAÇLANIYOR

Festival, Türkiye’nin milli teknoloji hamlesinde önemli rol oynayan kuruluşların destekleriyle düzenleniyor. Teknofest İstanbul’un teknoloji yarışmalarını her kategoriyi kendi üretim alanlarına uygun bir öncü kuruluş destekliyor. Aselsan yazılım, Baykar insansız hava aracı yarışlarını, IGA drone uçuşlarını, İSBAK, Roketsan Tuzgölün’de 20 kişinin fırlatma onayı aldığı roket müsabakalarını, TAI, Türk Hava Yolları (THY), TÜBİTAK ve TÜRKSAT’da kendileri ile alakalı branşların yarışlarına sponsor oluyor. Katılımın ücretsiz olduğu festival ile Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini hızlandırmak hedefleniyor. Selçuk Bayraktar şu anda Türkiye’den ihracat edilen ürünlerin kilogram fiyatının 1.6 dolar olduğunu, bunun 2023 yılında kilogram başına 4.5 dolarlık seviyeye çıkartılmasına çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin havacılık ve uzay bilimleri alanında sahip olduğu önemli tecrübe ve geçmişten ilham alan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne sayılı günler kala T3 VAKFI ev sahipliğinde ulusal basının önde gelen temsilcilerinin katıldığı toplantıda; Baykar Milli iHA AR-GE ve Üretim Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Mütevelli Heyeti Üyesi Haluk Bayraktar Teknofest’in ve hedeflerini paylaştı. Bayraktar, hem yeni nesil savaş uçağı hedeflerini anlattı hem de Teknofest İstanbul’un önemine vurgu yaptı.
ETİKETLER: