SON TV

Telefonunuzu satarken güvenlik için neler yapmalısınız? Tüm ayrıntılarıyla cevabı!

Telefon üreten markalar neredeyse her sene yeni modellerini tanıtıyor. Bu nedenle insanlar eski telefonlarını satıp yenilerini alıyor. Peki telefonunuzu satarken güvenlik için neler yapmalısınız? Tüm ayrıntılarıyla cevabı!

Telefonunuzu satarken güvenlik için neler yapmalısınız? Tüm ayrıntılarıyla cevabı!

Elektronik cihazları yenisiyle değiştirme süresi her geçen gün biraz daha azalıyor. Eskiden çok uzun sürelerde değiştirdiğimiz hatta değiştirmek için bozulmasını beklediğimiz televizyon, bilgisayar ve diğer elektronik eşyaları daha bozulmadan kullanım ömrü dolmadan yenisiyle değiştirmeye başladık.

Akıllı telefonlarda bu süre bir sene gibi çok kısa sürelere kadar düştü. Çoğu insan kullandığı telefonun yeni modeli çıktığı zaman eskisin satıp ya da bir yakınına verip hemen yenisini almaya çalışıyor. Bu da akıllı telefonlar açısından önemli bir gizlilik problemini de beraberinde getiriyor.

Eski telefonunuzdaki hassas bilgileri yanlış ellere düşmemesi için tamamen silmeniz ve fabrika ayarlarına getirmeniz gerekiyor. Ancak unutmayın, ne kadar silseniz de fabrika ayarlarına getirseniz de eski telefonunuzdaki bilgiler bir şekilde ulaşılabilir olmaya devam edebilir. Örneğin silinen dosyaları kurtarmaya yarayan yazılımlarla geri alınabilir. Telefonunuzu satarken ya da bir başkasına verirken bunu asla unutmayın.

TELEFONUNUZU SİLMEDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKEN ÖNEMLİ ŞEYLER ŞUNLAR:

1. Telefonunuzdaki tüm verileri yedekleyin.

2. Telefonunuzda ekstra hafıza kartınız varsa çıkarmayı unutmayın

3. Google Authenticator gibi kimlik doğrulama uygulamaları kullanıyorsanız kullandığınız yerlerde devre dışı bırakıp yeni cihazdan etkinleştirmeyi unutmayın.

ANDROID

Cihazınız Android 5.0 ve sonrasını kullanıyorsa ve FRP (Factory Reset Protection – Fabrika Ayarlarına Sıfırlama Koruması) etkinse devre dışı bırakmayı unutmayın. Aksi takdirde telefonunuzu sattığınız ya da verdiğiniz kişi sizin Google hesabınız olmadan telefonu kullanamaz.

ANDROİD ile ilgili görsel sonucu

Android tabanlı cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme adımları:

• Cihazınızın Ayarlar uygulamasını açın
• Sistem ardından Sıfırla (ya da Yedekle ve Sıfırla) seçeneğine dokunun. Gerekirse PIN kodunuzu, deseninizi veya şifrenizi girin. (bu ayarlar her telefonda aynı olmayabilir ancak benzer bir sürece sahiptir. Kesin adımlar için telefonunuzun kullanım kılavuzuna bakın)
• Fabrika verilerine sıfırla ardından Telefonu sıfırla seçeneğine dokunun. Gerekirse PIN kodunuzu, deseninizi veya şifrenizi girin.
• Cihazınızın dahili depolama alanındaki tüm verileri silmek için Her şeyi sil seçeneğine dokunun.
• Cihazınız silindiğinde, yeniden başlatma seçeneğini belirleyin.

Unutmayın, silinen verileri çeşitli dosya kurtarma uygulamalarıyla kurtarılabilir.

Daha geniş bilgi için Google’ın aşağıdaki makalesini okuyabilirsiniz:

https://support.google.com/nexus/answer/6088915?hl=tr

APPLE iPHONE

İphone’u fabrika ayarlarına döndürmeden önce bir başkasına satacaksanız veya verecekseniz Find My iPhone hizmetini devre dışı bırakmayı unutmayın.

IPHONE ile ilgili görsel sonucu

Bu işlemi Ayarlar > Adınız > iCloud > Find my iPhone kısmından yapabilirsiniz. iPhone’nunuzu fabrika ayarlarına döndürme adımları

• iCloud’dan tamamen çıkış yapın. Bu işlemi Ayarlar > Adınız > Çıkış Yap kısmından yapabilirsiniz.

Eğer iCloud’dan çıkış yapmadan telefonunuzu silerseniz, sildiğiniz veriler iCloud’dan da silinebilir. Buna çok dikkat edin.

• Tüm verileri silmek için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil kısmına gidin.

• Satacağınız veya vereceğiniz

iPhone’un seri numarasını appleid.apple.com adresine giderek Apple hesabınızdan kaldırın.

Daha geniş bilgi için aşağıdaki Apple Destek makalesinden yardım alabilirsiniz:

https://support.apple.com/tr-tr/HT201351

ETİKETLER: