SON TV

Temmuz ayı, Kuzey Yarımküre’de ‘en sıcak ay’ oldu

Dünya Meteoroloji Örgütü, Temmuz ayının Kuzey Küre'ye en sıcak ayı yaşattığını açıkladı.

Temmuz ayı, Kuzey Yarımküre’de ‘en sıcak ay’ oldu

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), Kuzey Yarımküre’de temmuz ayının “en sıcak ay” olarak kayıtlara geçtiğini açıkladı. DMÖ, yüksek sıcaklıklar nedeniyle Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzunun “en düşük seviyeye” geldiğini de bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan DMÖ Sözcüsü Clare Nullis, Batı ve Orta Avrupa’nın geçtiğimiz hafta yeni ve başka bir kavurucu sıcak dalga yaşadığını dile getirdi.

EN YÜKSEK ÜÇÜNCÜ SICAKLIK

Nullis, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Ölüm Vadisi’ndeki Furnace Creek bölgesinde yer alan meteoroloji istasyonunun geçtiğimiz pazar 54,4 santigrat derece (130 fahrenhayt) sıcaklık ölçtüğünü belirterek, ölçümün onaylanması halinde Dünya’da 1931’den bu yana en yüksek sıcaklık olacağını ve şimdiye kadar kaydedilmiş üçüncü en yüksek sıcaklık olacağını kaydetti.

SİBİRYA 38 DERECEYİ GÖRDÜ

Sibirya’nın Verkhoyansk adlı kasabasında 20 Haziran’da ölçülen 38 derecelik rekor sıcaklığın akabinde bölgede uzun süreli sıcak hava dalgasının sürdüğü, DMÖ’nün 38 derecelik sıcaklığı doğrulaması durumunda bunun da Kuzey Kutup Dairesi’ndeki kaydedilen en yüksek sıcaklık olacağını aktardı.

Dünya’da en yüksek sıcaklık Kaliforniya’daki Ölüm Vadisi’nde bulunan Furnace Creek’te 1913’ün Temmuz ayında 56,7 santigrat derece olarak kayıtlara geçmişti.