SON TV

Teşrik tekbirleri nedir? Teşrik tekbirleri nasıl getirilir?

Her Müslüman'a vacip olan Teşrik Tekbirleri başladı.

Teşrik tekbirleri nedir? Teşrik tekbirleri nasıl getirilir?

Arefe günü idrak ettiğimiz Kurban Bayramı yarın başlıyor. Bayramın birinci gününde sabah namazının akabinde de kurban kesme ibadeti başlayacak. Kurban kesme ibadeti öncesinde ise teşrik tekbirleri getirilecek. Teşrik tekbiri getirmek, her Müslümana vaciptir. Teşrik günlerinde kazaya kalan namaz aynı günlerde kaza edilirken teşrik tekbirleri getirilebilir. Teşrik günleri çıktıktan sonra kaza edilmeleri halinde ise tekbir getirilmez.

Teşrik tekbirleri nasıl getirilir? Kurban Bayramı’nda teşrik tekbiri ne zaman getirilir?

KURBAN BAYRAMI’NDA TEŞRİK TEKBİRLERİ NASIL VE NE ZAMAN GETİRİLİR?

Bu yıl teşrik tekbirleri 30 Temmuz Perşembe günü yani bugün başlayacak. Bayramın son günü olan 3 Ağustos Pazartesi gününe kadar devam sürecek.

TEŞRİK TEKBİRLERİNİN ARAPÇA VE TÜRKÇE OKUNUŞU:

Teşrik tekbiri, mükellef olan her Müslüman’a vaciptir. Teşrik tekbiri, Arefe günü sabah namazından başlayarak bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazların akabinde okunur. Toplamda 23 vakit okunmuş olur.

Teşrik tekbirinin, sola selam verdikten hemen sonra ara vermeden, yerinden kalkmadan, mescitten çıkmadan ve dünya kelâmı konuşmadan okunması gerekmektedir.

Teşrik tekbiri: “Allâhü ekber, Allâhü ekber, lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber, Allâhü ekber ve lillâhi’l-hamd”

Teşrik tekbiri anlamı: “Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Allah’tan başka ilâh yoktur. Allah en büyüktür, Allah en büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur.”

ETİKETLER: