Yolcunun kendi dilinde konuşan bir kabin görevlisi görerek rahatlamasını amaçlayan THY’de çoğunluğu Rusça, Fransızca ve Arapça bilenlerden oluşan 48 yabancı hostes hizmet veriyor. Onlardan üçü ise Pakistanlı Züleyha Akram, Kırgız Oksana Likhonina ve Kazak Zarına Zhanerge. Gazete ilanıyla girdiği THY’de 4 yıldır kabin görevlisi olarak çalışan Oksana Likhonina ağırlıklı olarak Rusça konuşulan bölgelere uçuyor.

Rusça dışında Kırgızca, Türkçe, İngilizce de konuşabilen Likhonina, “Ailem Kırgizistan’da bulunuyor. Bahçelievler’de oturuyorum. Çok güzel insanların yanında yaşıyorum. Komşularımdan çok memnunum. Türkiye’de bayram olunca bize özel yemekler getiriyorlar. Kapımızı çalıyorlar. Türkiye’de insanlar gerçekten çok yardımsever. Kendimi yalnız hissetmiyorum burada. İstanbul’da çok güzel yerler var. Özellikle Boğaz’daki Bebek ve Rumelihisarı hattı bana iyi geliyor. Eminönü ve Karaköy sahilini de seviyorum” dedi.

THY sayesinde İstanbul’da yuvasını kurduğunu belirten Pakistanlı Züleyha Akram da  “4 senedir buradayım. Kendimi İstanbul’da olmaktan ve THY’de çalışmaktan dolayı çok iyi hissediyorum. Burada evlendim, bir ailem oldu. Burada hayat çok güzel. Bayram misafirliklerini çok seviyorum. Burada Türklerle zaten aile gibiyiz. Bir markete ‘gittiğimde bana kardeşim’ diye hitap edilmesi çok hoşuma gidiyor” şeklinde konuştu.

İstanbul’da yaşadığını söyleyen Kazak Zarına Zhanerge ise “Dışarı çıktığımda herkes bana yardımcı oluyor. Burada hiç yabancılık çekmedik” diyerek Türkiye’ye olan sevgisini dile getiriyor