SON TV

Tiktok: Bill Gates satın almanın, Trump kapatmanın peşinde

Sosyal paylaşım platformu TikTok, ABD'nin gündeminde. ABD Başkanı kapatmak isterken, ABD'nin teknoloji devi satın almak istiyor.

Tiktok: Bill Gates satın almanın, Trump kapatmanın peşinde

TikTok adlı Çin merkezli sosyal medya uygulaması dünya çapında dikkat çekmeyi sürdürüyor. Dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcı kullanıcısı olan Tiktok, Amerika’da da gündemde.

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’a karşı alınacak önlemleri uzun süredir düşündüklerini ve çareyi TikTok’u ABD’de yasaklamada bulduklarını ifade etti.

“KAPATMA YETKİM VAR”

Kasım seçimlerine hazırlanan Trump, Florida’daki bir ziyaretinden Washington DC’ye dönerken uçaktaki gazetecilere yaptığı açıklamada TikTok’a değindi. Trump, şuan elinde acil durum ekonomik yetkilerinin olduğunu hatırlatarak, TikTok’u da kapatabilecek yetkiye sahip olduğunu söyledi. Bu kararı cumartesi günü resmileştirme ihtimali olduğunu belirten Trump, başkanlık kararnamesi imzalayabileceğini de ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, geride bıraktığımız ayın başında TikTok dahil birçok Çin merkezli sosyal medya uygulamasını yasaklamayı plandıklarını açıklamıştı. Amerikalı birçok uzman; TikTok’un, ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit teşkil ettiği yönünde görüşe sahip.

MICROSOFT TALİP OLDU

Trump, kapatmayı düşünürken Microsoft, TikTok’u satın almak için TikTok’un sahibi şirket ByteDance ile görşüşmelerde bulunduğunu açıkladı.

ABD’li gazete The New York Times, isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde; ABD Başkanı Trump’ın TikTok’u kapatmaya yönelik kararının ardından Microsoft’un kurucusu ve sahibi Bill Gates’in uygulamayı satın almak üzere görüşmelere başladığını yazdı. Haberde;, Microsoft ve ByteDance’ın görüşmelerinin ne aşamada olduğuna dair bilgi verilmedi.