SON TV

TikTok: Çin hükümeti istese de verilere erişemez

TikTok'un sahibi ByteDance'ın güvenlik başkanı Roland Cloutier, Çin hükümetinin istese bile TikTok verilerine erişemeyeceğini, verilere erişmenin imkansız olduğunu söyledi.

TikTok: Çin hükümeti istese de verilere erişemez

Son günlerde ABD’de gündemin önemli konularından biri TikTok uygulaması. Çinli bir şirkete ait olan video paylaşım uygulaması TikTok, ABD tarafından verilerini Çin hükümetiyle paylaşmakla suçalnıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, TikTok uygulamasının ABD’deki operasyonlarını 9 gün içerisinde elden çıkarmasına yönelik bir kararnamayi geçtiğimiz günlerde imzaladı.

ABD’li Microsoft, Oracle ve Walmart şirketleri TikTok’u satın almak için görüşmeleri sürdürürken TikTok’tan açıklama geldi.

VERİLER ZATEN ABD’DE

TikTok’un sahibi ByteDance adlı şirketin Güvenlik Başkanı Roland Cloutier, kullanıcı verilerinin halihazırda Amerika’daki sunucularda depolandığını belirterek Çin hükümetinin bu verilere erişmesinin imkansız olduğunu açıklayarak Çin hükümetinin istese bile verilere erişemeyeceğini ifade etti.

Çin hükümeti veya başka hiçbir hükümetle veri paylaşımında bulunmadıklarını ifade eden Cloutier, bir hükümetin veya bir emniyet teşkilatının şirketten veri istemesi durumunda şirketin bazı prosedürleri bulunduğunu anımsattı.