SON TV

Titanik ile ilgili flaş bilgi: Tek suçlu o değilmiş!

Filmlere, kitaplara konu olan Titanik faciası meğer sadece dalgınlık ve buz dağı yüzünden yaşanmamış. 108 yıl sonra ortaya çıkan nedenlerden biri de güneş patlamalarıymış.

Titanik ile ilgili flaş bilgi: Tek suçlu o değilmiş!

Titanik faciası yüzünden 108 yıl önce bin 500 kişi trajik bir şekilde hayatını kaybetmişti. Nisan 1912’de Atlantik Okyanusu’nda yaşanan olay sayısız kitap, film ve diziye ilham oldu. Bir asırdır tartışmalara konu olan Titanik kazası hakkında yeni bir iddia daha ortaya atıldı. Son dönemde yapılan bir araştırmada da facianın nedenlerinden birinin Güneş’te meydana gelen patlamalar olduğu ileri sürülüyor.

San Francisco’da yaşayan emekli bilgisayar programcısı ve bağımsız hava araştırmacısı Mila Zinkova, “Titanik hakkında yazan çoğu kişi, o gece kuzey ışıklarının görüldüğünü bilmiyor” diye konuştu.

Zinkova, kısa süre önce Weather dergisinde yeni bir fikir ortaya attığı bir makale yayımladı: Güneş’ten gelen bir elektromanyetik radyasyon patlaması, Dünya’ya çarptı, gökyüzünü aurora’yla aydınlattı ve Titanik’in navigasyonuyla radyo ekipmanlarını etkiledi.

Meteoroloğa göre Güneş’ten yüklü parçacıkların fırlaması, mürettebatın Titanik’i amaçlanandan biraz daha farklı bir rotaya ve en sonunda da onu parçalayan buzdağına yöneltmiş olabilir:
Pusula yalnızca bir derece hareket etse bile bir fark yaratabilir.

Zinkova ayrıca, Güneş fırtınalarının kurtarma çalışmalarını da etkilediğini ve Titanik’in yardım çağrısının çevredeki tüm gemiler tarafından duyulmadığını savundu.

Örneğin SS La Provence diğer gemilerin yayınlarını duymasına rağmen Titanik’in çağrısını almadı. SS Mount Temple isimli gemiyse Titanik’in yardım çağrısını almasına rağmen yanıtını batan gemiye duyurmayı başaramadı.

Titanik üzerine araştırmalar yapan tarihçi Tim Maltin ise daha önce Güneş fırtınası hipotezini duymadığını ifade ediyor. Maltin, Zinkova’nın makalesini keyifle okuduğunu ama yazarın Güneş fırtınasına atfettiği olaylara alternatif açıklamalar getirilebileceğini söyledi.

Maltin ayrıca, Titanik enkazının geminin beklenen rotası üzerinde bulunduğunu, dolayısıyla beklenmedik bir seyir izlenmediğini aktardı.

GÖRGÜ TANIKLARININ AÇIKLAMALARI GÜNEŞ FIRTINASINA İŞARET EDİYOR
Öte yandan, Reading Üniversitesi’nden uzay ve atmosfer fizikçisi Chris Scott ise görgü tanıklarının açıklamalarının, Güneş fırtınası teorisini dikkate değer kıldığını söyledi.

Titanik’in yardımına koşarak 705 kişinin hayatını kurtaran gemi Carpathia’nın mürettebat üyesi James Bisset ve batan gemiden sağ kurtulan en az üç kişi o gece kutup ışıklarını gördüklerini bildirmişti.

Scott, “Bu kadar insanın aurora’yı gördüğü gerçeği, beni hava olayı yaşandığına ikna ediyor” ifadelerini kullandı.