SON TV

Trump açıkladı: Türkiye DEAŞ’ı temizleyebilir

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den çekilme kararıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu.

Trump açıkladı: Türkiye DEAŞ’ı temizleyebilir

ABD Başkanı Trump, Suriye’den çekilme kararıyla ilgili “Biz eve dönüyoruz, Türkiye DEAŞ’ı temizleyebilir” dedi.

ABD basınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferi olarak yorumlanan; ABD’nin Suriye’den çekilmesiyle ilgili, ABD Başkanı Donald Trump tweetler atarak yorum yaptı.

“BİZ EVE GELİYORUZ”

ABD’nin 7 yıl önce, sadece 3 ay için Suriye’de asker gönderdiğini ancak hâlâ orada kaldığını ve ayrılmadığını belirten Trump, “Ben Başkan olduğumda, DEAŞ azgınlaştı. Ancak DEAŞ büyük oranda yenilgiye uğratıldı ve Türkiye gibi bölgedeki ülkeler, geride kalan unsurları temizleyebilir. Biz eve geliyoruz” dedi.

NELER OLMUŞTU?

TRUMP’TAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’de DEAŞ’ın yenilgiye uğradığını söylerken başkanlığı döneminde ABD askerlerinin bu ülkede bulunma nedeninin bu mücadele olduğunu ifade etti. Trump’ın bu sözlerinin ardından Beyaz Saray’ın twitter adresinden yapılan açıklamada ABD askerlerinin Suriye’den çekilmeye başladığını duyurdu.

BEYAZ SARAY: EVE DÖNÜŞLERİ BAŞLATTIK

Beyaz Saray’ın paylaştığı mesajda, “Beş yıl önce, IŞİD, Ortadoğu’da çok güçlü ve tehlikeli bir güçtü, şimdi ise ABD, bu bölgesel hilafeti yendi. Suriye’de IŞİD’e karşı kazanılan bu zaferler, Uluslararası Koalisyon’un ve yürüttüğü kampanyanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu kampanyanın bir sonraki aşamasına geçiş için ABD askerlerinin eve dönüşünü başlattık” denildi.

Paylaşılan son mesajda ABD ve müttefiklerinin gerektiğinde ABD’nin çıkarlarını korumak için her seviyede yeniden harekete geçmeye hazır oldukları vurgulanırken; radikal dinci teröristlerin toprak ele geçirmesi, fonlanması, desteklenmesi ve herhangi bir şekilde sınırları ihlâl etmesine karşı birlikte çalışmaya devam edecekleri vurgulandı.

ETİKETLER: