SON TV

Trump, Brunson’ı Oval Ofis’te ağırlayacağını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, rahip Andrew Brunson'ın tahliye edilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu

Trump, Brunson’ı Oval Ofis’te ağırlayacağını açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, serbest bırakılan Rahip Andrew Brunson’ı oval ofiste ağırlayacağını açıkladı. Trump, “Kendisininin yeniden aramıza dönmesinden onur duyuyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, “İyi bir haberimiz var. Rahip Andrew Brunson, Türkiye’den uçağa bindi. Bildiğim kadarıyla iyi bir durumda. Büyük bir ihtimalle kontroller için Almanya’da duracak. Rahip Brunson’ın serbest bırakılması memnuniyet verici… Kendisininin yeniden aramıza dönmesinden onur duyuyoruz” dedi.

“TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPMADIK”

Trump, gazetecilerin Brunson’ın dönmesiyle uygulanan yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusuna ise, “Türkiye ile Rahip Brunson serbest bırakıldığında yaptırımlar kaldırılacak diye bir anlaşma yapmadık” dedi.

TÜRKİYE’DE TUTUKLU OLAN VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ ENDİŞELERİMİZ SÜRÜYOR

Brunson’la ilgili bir açıklama da Beyaz Saray’dan geldi. Yapılan yazılı açıklamada, Brunson’un serbest bırakılması için destek veren kongre üyelerine ve diplomatlara teşekkür edildi ve “ABD rahip Brunson’ın bırakılması konusunda memnun” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Türkiye ve diğer ülkelerde tutuklu bulunan ABD vatandaşları konusunda endişelerimiz sürmekte” ifadelerine yer verildi.