SON TV

Trump için tutuklama kararı çıkaran İran, Interpol’den yardım istedi

Kasım Süleymani'nin ölümünden Trump'ı sorumlu tutan İran, Trump hakkında tutuklama kararı çıkararak Interpol'den yardım talep etti.

Trump için tutuklama kararı çıkaran İran, Interpol’den yardım istedi

İran ve ABD arasında gerilime neden olan Kasım Süleymani suikastinin üzerinden geçen 6 aya karşın sular durulmuyor. İran yönetim, sıra dışı bir adım atarak Süleymani’nin öldürülmesinden sorumlu tuttuğu ABD Başkanı Donald Trump hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Tahran yönetimi, Trump’ın görüldüğü yerde yakanlanması için Interpol’den de yardım istedi. Karar, Trump’ın yanı sıra 30’dan fazla ABD’li yetkili için de geçerli. Tahran Başsavcısı Ali el Kasımi, Trump ve diğer ABD’li yetkilileri cinayet ve terörle suçluyor.

Merkezi Fransa’nın Lyon kentinde olan uluslararası polis teşkilatı Interpol’den İran’ın talebine ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

NE OLMUŞTU?

İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Ulusal Kudüs Gücünün komutanı olan Kasım Süleymani, 3 Ocak günü Irak’ın başkenti Bağdat’ta havalimanından çıktığı sırada ABD’ye ait bir insansız hava aracından atılan füzelerle öldürülmüştü.

Ortadoğu coğrafyasını oldukça fazla etkileyen olayın ardından İran, Irak’taki ABD üslerine onlarca güze gönderdiyse hiçbir Amerikalı asker yara dahi almadı.

Öte yandan Ortadoğu’daki bütün İran politika ve müdahalelerinin ardındaki isim olan Süleymani’nin cenazesinde yaşanan izdihamda ise onlarca kişi hayatını kaybetmişti.