SON TV

Trump: Kaşıkçı, Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürüldüyse cezası ağır olacak

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın kaybolmasıyla ilgili "Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürüldüyse cezası ağır olacak" dedi

Trump: Kaşıkçı, Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürüldüyse cezası ağır olacak

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında açıklamalarda bulundu. Trump, “Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürüldüyse cezası ağır olacak” dedi.

Trump, Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki konsoloslukta öldürüldüğünün kesinleşmesi halinde Suudi Arabistan’a çok ciddi cezalar uygulayacaklarını söyledi.

Trump, bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte, Kaşıkçı’nın özellikle gazeteci olduğu için önemli bir konu olduğunun altını çizdi. Trump, Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünün kesinleşmesi halinde Suudi Arabistan’ın ciddi cezalarla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Bununla birlikte Donald Trump, Suudi Arabistan’a silah satışını durdurarak amerikan’ın silah sektörüne zarar vermeyi istemediğini de belirtti.

NE YAŞANMIŞTI?

Cemal Kaşıkçı, evlilik işlemleri için 2 Ekim’de saat 13.14’te Suudi Arabistan’ın Levent’teki İstanbul Başkonsolosluğu binasına girmişti. O tarihten sonra Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamamıştı.

Kaşıkçı’nın kaybolduğu gün Suudi Arabistan’dan iki uçakla gelen 15 kişilik ekibin, konsolosluğa girdikleri, daha sonra ise ülkelerine geri döndükleri ortaya çıkmıştı.