SON TV

Trump’tan flaş karar! Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan çıkardı

ABD Başkanı Trump, Türkiye'yi, bazı ürünlerin ABD'ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan programdan çıkarmak istediğini açıkladı. Trump'ın gerekçesi, Türkiye'nin gelişmiş ekonomisi.

Trump’tan flaş karar! Türkiye’yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan çıkardı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin ekonomisinin artık geliştiğini belirterek, bazı ürünlerin ABD’ye gümrüksüz girişine imkan sağlayan ve gelişmekte olan ülkelere sunulan “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programı’ndan Türkiye’yi çıkarmak istediğini açıkladı.

Beyaz Saray, Başkan Trump’ın konuyla ilgili Kongre’ye gönderdiği mektubu kamuoyu ile paylaştı.

Mektupta, 1974 Ticaret Yasası’nın 502(2) (2) maddesi referans verilerek, “Türkiye’yi gelişmekte olan ülkelere sunulan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programından çıkarmak niyetimi size bildiriyorum.” ifadesi kullanıldı.

Trump, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’nin ekonomik durumu göz önünde bulundurularak artık GTS’den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için bu adımı atıyorum. Türkiye, güçlü ekonomisi sayesinde ve yaptığı karşılıklı anlaşmalarla gelişmiş ülkelerin seviyesine gelerek diğer ülkelerin GTS programlarından da geçmiştir.”

Trump’ın mektubunda ayrıca, ABD’nin Türkiye ile adil ve mütekabiliyet esasına dayalı ticari ilişkilerini sürdüreceğine vurgu yapıldı.

Söz konusu uygulama, Kongre’nin yanı sıra Ankara’nın resmen bilgilendirilmesinden 60 gün sonra yürürlüğe girebilecek. Uygulamanın hayata geçirilebilmesi için ise başkanlık ilanı gerekiyor.

Trump, Türkiye’ye gümrük vergisini ikiye katlamıştı

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl ağustos tarihinde aldığı kararla Türkiye’den ithal edilecek demir-çelik ve alüminyum vergilerinde yüzde 100 artışa giderek, vergi oranlarını demir ve çelikte yüzde 50, alüminyumda ise yüzde 20’ye çıkartmıştı.

Trump, Twitter hesabı üzerinden “Türk Lirası bizim güçlü dolarımız karşısında hızla aşağı düşerken Türkiye’ye yönelik çelik ve alüminyumda gümrük vergilerinin ikiye katlanması talimatını verdim. Alüminyuma yüzde 20, çeliğe yüzde 50 gümrük vergisi” ifadelerini kullanmıştı.

Misillemede bulunan Ankara, 15 Ağustos’ta aldığı kararla, ABD menşeli 22 üründeki vergi oranlarının yüzde 100 oranında artırıldığını bildirmişti.

Ayrıca Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ni demir, çelik ve alüminyum ithalinde uygulanan ek gümrük vergileri nedeniyle Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayet etmişti. (euronews)

GERÇEK GEREKÇE NE?

Trump’ın mektubunun samimiyetinin sorgulanması gerektiğini söyleyen NTV Washington Temsilcisi Hüseyin Günay, Trump’ın adımına ilişkin şunları aktardı:

“Gerekçe sadece Türkiye’nin gelişmiş olması mı yoksa S-400’leri Rusya’dan bu yıl içinde alacak olması mı buna bakmak lazım.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS) Programı nedir?

Gelişmiş ülkelerin, gelişme yolundaki ülkelere (GYÜ) sağlayacakları tek taraflı tavizlerle bu ülkelerin dünya ticaretinden aldıkları payın arttırılmasını hedefleyen sistemdir.

ETİKETLER: