SON TV

Trump’tan flaş tehdit: İran büyük bir hata yaptı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yine tehdit savurdu: İran büyük bir hata yaptı

Trump’tan flaş tehdit: İran büyük bir hata yaptı

ABD Başkanı Donald Trump’tan İran tarafından vurulan drone ile ilgili ilk açıklama geldi. Trump resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada,“İran çok büyük bir hata yaptı”dedi.

Trump: İran büyük bir hata yaptı

İRAN, ABD’YE AİT İHA’YI DÜŞÜRDÜ

Devrim Muhafızları’na ait internet sitesinde yapılan açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından Umman Körfezi’ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Global Hawk tipi İHA’nın vurularak düşürüldüğü kaydedildi.

CENTCOM sözcüsü Bill Urban, ABD’nin İran hava sahasında bulunan İHA’sı olmadığını söyledi ve İran’ın açıklamasını yalanladı.

ABD: O BÖLGEDE BİZE AİT İHA YOK

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sözcüsü ise ABD’nin İran hava savasında bugün operasyon yapan bir İHA’sının bulunmadığını söylemişti.

ABD Savunma Bakanlığındna bir yetkili ise US RQ-4 Global Hawk insansız hava aracının Hürmüz Boğazı üzerinde uluslararası hava sahasında vurulduğunu açıkladı. ABD’li yetkili bu saldırının bir kışkırtma neticesinde olmadığını kaydetti.

ABD insansız hava aracının düşürülmesi, ABD ile İran arasında askeri çatışmanın başlamasının an meselesi olduğu korkusunu uyandırdı.

İran’ın nükleer enerji üretim teşebbüsünün kontrol altına alınması için BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesinden Almanya ile yaptığı anlaşmadan çekilmesi üzerine ABD ile ilişkiler gerilmişti.

ABD İran’a karşı yaptırım kararı alarak İran’ın petrol ihracını önlemek için İran Körfezi’ne savaş gemileri ve uçakları ile çok sayıda asker gönderdi. İran Yüksek Milli Güvenlik Konseyi Üyesi Ali Şanhani yaptığı açıklamada, “Biz İran’ın hava sahasını ve deniz yollarını sınırlarını ihlal eden kim olursa olsun savunacağız” dedi.

ETİKETLER: