SON TV

Trump’tan Twitter’a ‘ifade özgürlüğünü kısıtlıyor’ suçlaması

Trump’tan Twitter’a ‘ifade özgürlüğünü kısıtlıyor’ suçlaması

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği “bilgiyi doğrulama” etiketini, Trump’ın Kaliforniya eyaletindeki “uzaktan oylama” konusunda attığı tweet’lere de uyguladı.

TWITTER, TRUMP’A “BİLGİYİ DOĞRULA” UYARISI YAPTI

Trump, söz konusu Twitter paylaşımında, “Kaliforniya’daki uzaktan oylamanın oylamada hileye yol açacağını” iddia ederken, Twitter bu paylaşımın altına eklediği “bilgiyi doğrula” etiketinde kullanıcılara, “Uzaktan oylama konusundaki bilgiyi doğrulayın” uyarısında bulundu.

“TWITTER, YALANCI BASIN İLE TWEET’İMİ YALANLIYOR”

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump, olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 3 Kasım’daki seçimlere işaret ederek “Twitter, şimdi 2020 başkanlık seçimlerine müdahale ediyor. Benim uzaktan oylamanın büyük çapta hile ve yolsuzluğa yol açacağına dair açıklamamı, yalancı basın CNN ve Amazon’un Washington Post’una dayandırarak yalanlıyor.” ifadesini kullandı.

“BAŞKAN OLARAK BUNA İZİN VERMEM”

Trump ayrıca, “Twitter, ifade özgürlüğünü tamamen kısıtlıyor ve başkan olarak ben buna izin vermem.” değerlendirmesinde bulundu.

TWITTER’DAN AÇIKLAMA

Twitter’dan adının açıklanmasını istemeyen bir yetkili ise Amerikan basınına yaptığı açıklamada, “Trump’ın bu paylaşımları, oylama sürecine ilişkin yanlış bilgiler içeriyor olabilir. Bu nedenle de uzaktan oylama sistemine ilişkin daha fazla bilgi paylaşmak için bu tweet’e ‘bilgiyi doğrulama’ etiketi ekledik.” dedi

Trump’ın Başkanlık Kampanyası Danışmanı Brad Parscale ise yaptığı yazılı açıklamada, Twitter’ın bu adımını kınayarak Twitter’ın, “yalancı basın” ile iş birliği yaptığını savunmuştu.